hayır niye yemin ediyorsunki? yani bilmiyorum desen adam ümügü sıkıp "yemin et lan" mı diyecek.

-kardeş buralarda bir x otel varmış, biliyormusun?
-bilmiyorum.
-eyvallah

al işte, ne oldu?adama küfür eder gibi "bilmiyorum" dedin. degdimi lan? o adamı kırdıgına degdimi? oysa valla bilmiyorum sözü ne kadar samimi...adete bulamassanda acını paylaşıyorum der gibi, bulamassanda ben burdayım abi der gibi, bulamassan gel beraber arıyalım abi der gibi(abartma istersen)

alışkanlıktan meydana gelen durum.
hiç bir türkün vermeyeceği cevap.
bir türkten beklenilecek en son hareket.
yazılanların aksine çevrede çok duyulan cevap.
bu korkarak hızlı bir şekilde -vllblmyrum- gibi değil de soran kişiye şöyle kafayı yana yatırıp yüze üzgün ifadesi vermek suretiyle vallaağ bilmiyoruğm derken eline göğüs hizasında samimiyet göstergesi olarak dışa dönük şekilde tutmayla olur.

edit: evet oturup insanları izliyorum.
Evimin karsisindayken adres soran birine bile verdigim cevaptir. Kendim yolu bulurum ama baskasina tarif edemem bana adres sormayin lan.
yardımsever bir toplum oluşumuzun göstergesidir. o an için yardımcı olamayışımızın verdiği üzüntünün ifadesi olarak ağızdan istem dışı çıkar.
genelde sonrasında tahmini bir yol tarifiyle birlikte kaybolmuş bir gariban bırakır.
düşünerek yapılan bir şey değildir. Gerçekten yardım edemeyeceğim demek isteyen masum beynimizin dilimize gönderdiği refleksleşmiş bir kelime grubudur.