bugün

dünyada eşi benzeri olmayan insan türü. bu abilerimizin hayattaki en büyük fantezileri otobüste adım atacak boş yer yokken, "baraaaj yolu balcalııaa, balcalı boş araba" diye bağırmaktır. ayrıca yoldan geçen herhangi birine "abla geliyo musun balcalıaa" diye teklifte bulunurlar. öğrenci 700 binken sorgusuz sualsiz düz hesap olsun diye 750 bin kesmekten hiç çekinmezler. 50 bini isteyince "50 binin lafını mı yapıyosun lan lavuk" deyip adamı döverler.**
hiçbir yerde görmediğim kadar sıcakkanlı insan topluluğu.. iki dakikada sizi "bacı" veya "abla" yapabilme yetenekleri vardır misal.. ayrıca otobüsten bilmemkaç metre sarkabilmek gibi yeteneklerini de es geçmemeli tabi..

(bkz: baraj yolu balcalı)
otobüs durağındaki müşterilerle yetinmeyip, durağa yakın apartmanların balkonlarında sessiz sakin oturan insanları "abla geliyo musun" diye çağıran muavinlerin de bulunduğu topluluk.*
1-multi-fonksiyonel, 2-ultra-sıcakkanlı-samimi,*, ve 3-sportmen insanlardır...aslan topraktır onlar aslan... hemen saydığımız sıfatları cümle içinde açıklayalım:

1-son durağa yaklaşırken, otobüsümüzün al pacinobakışlı esas şoförü, kebap yemek, döner yemek ya da cigara tellendirmek suretiyle otobüsten iner.adanalı otobüs muavini direksiyona gecer..o artık -adanalı otobüs şoförüdür-..

2-kendimi bildim bileli,bozuk para alşıverişi ile ilgili olsun, " ablaya yer verin bakiim gencler " gibi girizgahlarla olsun, ya da öylesine " yaw sıcaklar da feci bastırdı ha emmoğlu " ile olsun bir anda deli bir samimi ilişki içinde olabilirsiniz.artık emmoğlu'sunuzdur..e tabi "ben de bu otobüs yolcuklularının nesine geldim, özal bulvarı,100.yıl" diye bağıran muavinlerin sesine geldim.

3-aboovv.bu özellik olmazsa olmazdır kele...bilerek sona bıraktım..adrenalin olsun..dadına dat katsın diye...bilmeyenler de öğrensin diye...
adana otobüs muavini insanının en sevdiği spordur uzun atlama...duraktan otobüs hareket eder..o hala bağırıyordur..ama vakurdur..alışık olmayanlar şaşırır, "ulan adam dışarda kaldı" diye..ama o güzel insan..o sportmen toprağım muavinim taymingini ayarlar....ani,canlı,atik ve tetik bir hamleyle hareket halindeki otobüse arka kapıdan atlar...çok şükür bu durakta daha aksiyonunu yapmış olmanın verdiği gönül rahatlığıyla,"evet abla ,bozuk olsun be ablacım" nidaları ile esas işine döner.....

adanalı otobüs muavinleri temel hatları ile böyledir...özellerine inersem şimdi çıkamam işin içinden sabaha kadar.... o yüzden:

-ben şu köşede iniyim be kardeş.
+ayıp ettin emmoğlu, indirek.....iyi akşamlar gardaş....
-sana da emmoğlu ...
hepsi fransızcayı çok iyi bilir, örnek olarak balcali otobusleri'nin muavinleri alınabilir. sülağ, istasyoo bağaj yolu bağaj gapısı balcalı!! gelün mü ablağğğ boş yer ablaaa gel gellll!! gibi.
(bkz: adanalıyık allahın adamıyık)
6-7 sene önce bir arkadaşımdan duyduğum kadarıyla bazıları şöyle basğırıyormuş:

--spoiler--
carrefouuuuuuuurrrrr.... sa.
--spoiler--