bugün

şehrin ortasında yeşile doymanızı sağlayan alanlardan biridir.

parkın içinde 4 adet heykel bulunur. birisi gazi mustafa kemal'in.
diğeri savaş sırasındaki vurularak şehit düşen askerin silahını memleketimin kadınının aldığını gösterir.
üçüncüsü adana kurtulduğunda bayrak ile şehre gelen askerin tuttuğu bayrağı öpen bir kadını tasvir eder.
sonuncusu elinde atatürk devrimlerini simgeleyen 6 ok tutan bir genç.

fotosu görellerde.

burasıyla ilgili bir anektod anlatılır onu sizlerle paylaşayım.

şehre istanbullunun (nedense adana fıkralarında istanbulluya giydirilir) biri gelmiş parkın önünde dolaşırken merak etmiş bir adanalıya sormuş.
- bu heykeldeki kim?

adanalı bakmış bakmış üniformalı askeri görmüş, üstteki de gazinin resmi, bu da olsa olsa onun askeridir diye düşünmüş.
- "bu atatürk'ün askeridir" demiş.

istanbullu ikinci heykeli sormuş. bu kim?

adandalı bilmiyorum dese ayıp olacak. heykele bakmış silaha bakmış
- "bu atatürk'ün bekçisidir" demiş.

tam kurtuldum deyip gidecekken istanbulludan son soru gelmiş.
(elinde 6 ok bulunan heykeli göstererek) peki bu kim?

adanalı heykele bakınca benzetmiş hemen, kendinden emin.
- "bu da atatürk'ün kebapçısıdır" demiş.

işte böyledir yurdum insanı ukalalığında bile bir saflık vardır.
Sadece gezi parkı değil türkiye cumhuriyeti kurulduğundan beri yaşanan her eylemde sol ve atatürkçü görüşlü kişilerin yatağı olan parktır. Gerek 60 larda gerek denizler zamanında gerek 80 darbesinden önce gerek 90 larda gerekse günümüzde her zaman ATATÜRKÇÜLERiN parkıdır. Sağ sol döneminde bu parkın bulunduğu mahalle ülkücülerin mıntıkası olmasına rağmen bu park solcuların mıntıkası altındaydı. Türkiye'de ne zaman bir şey olsa tüm solcular oraya koşar. Atatürküne koşar.. Günümüzde sağ sol diye bir ayrım kalmamış olup irticaya karşı mücadele eden yolsuzluğa karşı çıkan ve atatürkü seven herkesin yatağı haline gelmiştir. Aynı zamanda Adana Vali krizi bu parkta yaşanmıştır.