bugün

nörolojik kusurlarla ilişkili olabilen istenç kaybı eyleme geçme ve düşünme dürütsünde azalmayı, eylemin sonuçlarına karşı kayıtsızlığı ifade eder.
irade yitimi.

(bkz: tdk)
istenç yitimi. Abulik kimse istençli çabalarini dagitmistir. Sayisiz eylemlere girisir, fakat hiç birini tamamlayamaz.
eylemin sonuçlarının yararlarını bilmesine rağmen eyleme başlayamamadır. irade yitimidir. kişi sürekli oyalanır, düşünür, tasarlar ama ilk adımı bir türlü atamaz.
abuli, iradenin eksilmesi veya tamamen yok olmasidir. halk arasinda, nefsine yenik düsmek de denir.

ne yapmak istedigini bilip de yapamayanlar, gerceklestiremeyenler abulidir.
bana göre ise bu bir hastalik degil, bildigin korkaklik, tembellik, cesaretsizlik, belki de biraz cekingenliktir.
neden?
akil bozuklugu yok, düsünebilme yetisi saglikli, karar verme yetisi olmasi gerektigi gibi calisiyor. sadece ne? yapmiyor.
tembellik yerine hastalik denilmesi, sahte bir sayginlik kazandiriyor sanki. irade zayifliginin süslü adidir, abuli.

bunu sanki kendi elinde degilmis gibi hastalik olarak adlandirip, insanlarin kendilerine bahane bulup acimasi, aciz hissetmesi saglaniyor. bundan ötürü psikologa gidiyorlar mi? sayet gidiyorlarsa, oraya gitmek icin iradelerini harekete geciriyorlar degil mi? e o zaman neymis? abuli bir uydurmasyonmus. psikologlarin para kazanma araclarindan biriymis.

amma ve lakin, iyi bir yönünü de kesfetmedim degil hani. örnegin, intihar etmek isteyenler, baskasinin canina kast edenler, hirsizlik yapmayi düsünenler, eslerini aldatmayi aklindan gecirenler ama yapamayanlar. evet, siz!? yukarda yazdiklarimi hemen unutun! saka yaptim ben. siz hastasiniz! ve mutlaka bir psikologa görünün.