bugün

Aşkı eğer bitiş sürecine sokmadan devam ettirirsek aşk bitmez. Ben seviyorum sevdiceğimi. sonsuza kadar sevebilirim. insan gerçekten yapmak isterse yapar.
Aşk bitmez... insanlar değişir. Eğer o aşk gerçekse insanlar değişince bağlılık artar. Zaten gerçek değilse işte o zaman biter.
Aşk daima biten bir süreçtir.
Edebi dobralık ile süslediğim bir söz değil bu. Aşk, biyolojik açıdan biten, bitmesi de gereken, insan bünyesi için çok da normal olmayan bir süreçtir.

Aşk bir duygu durumudur ve 8 ay ile 2 yıl arasında sürer.
Tamamen serotonin düzeyinin yüksek olup olmamasına bağlıdır. Aşık insanda Salgılanan serotonin düzeyi LSD, eroin gibi uyuşturucu maddelerin vücuda salgılattığı üst düzey serotonin sonucu halüsinasyonlar görme, bilinçli olamama durumuna epey yakındır. Bu yüzden aşık birey ilişkisine dair doğru, mantıklı kararlar veremez. Ya da aşık olduğu şeye karşı doğru tepkiler veremez. Yanlışları göremez. 'Akıllıca' kararlar alamaz.

insanın biyolojik yapısı bir dengesizlik ile karşılaştığını anladığı andan itibaren onunla mücadele eder. Aşık insanda serotoninin bu kadar yüksek düzeyde olması bir dengesizliktir ve bunu normalleştirme eğilimindedir insan.
Daha anlaşılır olması açısından şöyle izah edeyim:
Hani ilişkinizde belirli bir zaman geçmiştir ve sevgiliniz size şöyle der ya: " sen eskiden böyle davranmıyordun, çok değiştin" ya da " bana nasıl böyle yaparsın?! Seni artık tanıyamıyorum" bildiniz mi o anı? işte o an taraflardan birinin serotonin düzeyi normalleşmeye başlamıştır ve aslında kişi tanınmayacak hale gelmemiş aksine özüne dönüyordur.

Aşk kişiye her daim bir maske giydirir. insan kendine yakıştırmadığı davranışların imgelemini gerçeğe vurmak ister aşık olduğu süreçte. Ancak bunu hiçbir zaman başaramaz.

Serotonin düzeyi zamanla iki kişide de normal hale gelir ve sonucunda ya ilişki biter ya da daha güçlü olan bir bağlılığa dönüşür evrilir:
Sevgi.

Genci yaşlısı herkesin bilmesi gereken yegane şey bu açıdan şudur: aşık olduğunuz kişiyle evlenmeyin. O sevdiğiniz kişi olmayabilir. En az 2-3 yıl tanımalı kişi aşık olduğu kişiyi. Seviyor olmak mutluluk demek değildir. Ya da huzur demek. insan mutlu olduğu yerde huzursuz olabilir. Huzurlu olduğu yerde mutsuz da olabilir. Bu altın oranı o kişide yakalayın ve yanında mutlu, huzurlu olduğunuz kişi ile evlenin. Ancak o zaman ömürlük aşka sahip olursunuz.