bugün

O dönemleri görmemiş, görenlerin bir taraf seçmesini talep etmemiş olmasından kaynaklı durum. geneli böyledir diyelim.

sağ - sol gibi bir kavram kalmadı; bugün tayyip çıkıp dese ki; nazım'ı türkiye'ye ben getirdim! solcu oluyor. çıkıp israil'e postayı ben koydum! diyince dinci oluyor, müslüman gardaşlarımızı korumuş oluyor. Çıkıp pirinç kömür verdik diyince sosyal bilinci gelişmiş büyük bir adım atmış, halkın gözünde yine solcu oluyor. Çıkıp dağdaki arkadaşları selamlayınca kürtsever cephenini gözüne girmiş oluyor, barış isteyen başbakan oluyor. Gerisi sağ görüşlü insanların işine gelen şeyler.

Neyse; sonuç olarak ortada bir sağ sol gibi bir ayrım yok. Zaten ben gibi milyonlarca insan 80 olaylarını bilmiyor yani bilmiyor derken o şunu yapmış bunu yapmış, deşmiyor; sorarsan? umrumda değil. Olan olmuş, birileri inandıkları şeyler için ölmüş. inancı için ölümü göze alan adama da ben çıkıp adam demem. senin persektifin başkadır ötekininki başkadır.

inandığın şeyleri dava haline getirmek insanı hayvana dönüştürebiliyor. Bugün asker ol desen; olmam. Dağa çık deseler çıkmam. Savaş deseler; elimi kaldırmam. Ak parti ve oy aldıkları kitlede; inandıkları şeyi savunduğu bir parti olduğu için oylarını teslim ediyor. Gerisi faso fiso; yok kömür verdi pirinç verdi. adamın umrumda değil zaten. Adam her şekilde savunacak ak partiyi onu ikna edemezsin. Çözümü insanlıkta buluyorum; bugün birileri tartışmaya başladığında şöyle bir durum oluyor. iki tarafında söylemek istedikleri var ve kesinlikle ikiside doğru. Eee niye tartışıyorsunuz= TARAF olmak için.

Bugün sağ sol, dinci inançsız, faşist komünist gibi bütün kavramlar anlamama arzusundan ve kendinden eminlikten kaynaklanan problemler. insanlar bir yerlere çekilmek isteniyor, toplum bunun olmasına göz yumuyor. Ben hala anlamamaktayım; herkes anlatır şu kadar adam öldü, bizi keserlerdi şöyle olurdu bu mahalle onundu şu bizimdi falan. Ulen kimse demedi mi? oturup konuşalım diye; kimse bütün olalım ortak paydada buluşalım demedi mi? Parti sistemini bile saçma bulmaktayım; a b c d sonuçta bir taraf seçiyorsun ve çoğunluğun diktatörlüğü haline geliyor. Bugün insanlar doğmadan din hanesi dolduruyor, adamın kulağına kürt, türk yada çerkez olduğu fısıldanıyor. Eee niye demezsin ki; nabııyım a.q diye? insansın kardeşim; sonuçta sen ben olmasın biz olalım.

Dil konusunda da; devletin resmi dili olma mecburiyeti vardır. Sanat yada insanlar arasında türkçe dışında konuşmanın yasaklanmış olması saçma; ama çıkıp mecliste kürtçe konuşulsun demekte saçma. Bunun sayıyla alakası yok. Bugün böyle bir sistem var ve çark dönüyor; sistemi değiştirmek için çarkı döndüren adam olmak gerekir. Yani gücün olacak o sistemin içinde.

Dil de özgürlük istersin benim partim kürtçe konuşsun dersin, ötekide başka bir şey ister; çünkü anası dedesi öyle gelmiş öyle gidiyor. Ha bunu istemek SOLculuk mu? hak mı? Aynı şekilde Bugün üniversiteye türbanla giremiyorum diyen kızda anasının nenesinin başörtüsünden bahsediyor bu hak mı? yada sağcılık, yobazlık mı? pencereler aynı ama manzara farklı. O yüzden taraf olmadan; evin bahçesinden izlemek lazım dışarıyı.

Neyse sonuç olarak hak konusu üstünden gidersek; neyi istediğini söylerken niyesi çok önemli. Dünya farklı düşünen, farklı yaşayan farklı konuşan insanlar olması nedeniyle bu kadar ülkeye bölünmüş durumda; aynı şekilde avrupa ülkeleride diğer ülkelerde kendi içinde eyalet sistemi amerikadaki gibi yada ispanyada ki gibi 21 vilayetten onun içinde şehirlerden oluşuyor falan filan. Benim asıl bahsettiğim şey; işçi sınıfı, yok efendim türk-islam birliği gibi olgular yerine; tek devlet bilincinin aşılanması.

Bugün; diyarbakırda adam halen töre cinayetiyle uğraşıyorsa, o onu zorla amca oğluyla evlendiriyorsa; sen ona hayallerden bahsedemezsin. Somut olarak hayattaki kişisel hayalleri sikilmiş durumda doğuda. Bugün orta anadolu ve batıda yaşayan atatürkçüyüm laiklik diyen adama kızına başörtü tak diyemezsin. inançlı bir adama inanma; yada inançsız adama inan len kafir diyemezsin. Bunların hepsi dayatmadır; her koşulda iki tarafta istediği olsun ister ve bu da bütünü bozar. Esnek yasalarla gerekirse birazcık kuvvet ve bilinçli EĞiTiMle genel doğruyu tespit edip aşılaman gerekir; yani çıkıp şöyle ol diyemezsin sadece aşılarsın ve o adam alır olursa ne ala olmazsa kavuğunda yaşasın.

Her insan bireysel olarak hak sahibi olduğunu idda edemez; genel olarak devlet yapısı vardır ve orada herkesin hakkı satırı satırını yazar. Buna ayak uydurursun; genel doğruları tespit eder değiştirirsin. Bugün ülke geneli gittikçe ak parti zaafiyetine uğradığı için böyle düşünüyor sonuçta doğrularda ne kadar doğru?

sonuç olarak 80-90 sene önce; kıyafet devrimi, dil devrimi cumhuriyetin ilanı gibi ne biliim bir sürü şeyi tartışıyorsak demekki 90 sene geriye gitmişiz.

o değilde bugün mustafa kemal'e söven istiklal marşını okumayan adamları da anlamıyorum; sonuçta marş bizim, kurucu bizim biraz sahip çıkılması lazım sev demiyorum saygı duy. Marşda dini ögeler çok fazla; evet doğru abi fazla çünkü o zaman laiklik gibi bir olgu yoktu piyasada. Bizim ülke olarak hep bir ağızdan söylediğimiz ne bir türkü var, ne bir marş var ne bir dil var? ee o zaman nasıl olacak bu devlet?

Herkese özgürlüğünü veremezsin; türban-dil konusundaki örnektede olduğu gibi manzara farklı bakış açısı farklı. Bugün insanlar etkileşim içinde, her ülke insanı chatroulette'n tut msn skype facebook youtube falan derken iletişim içinde konuşuyor paylaşıyor yazışıyor bunu engelleyemiyorsunda ve kullanım oranı gittikçe artmakta geçen bir video gördüm 200 milyon kişi izlemiş yuh amına koyuuum 200 milyon lan hani aklım almadı. Dil kavramı zaten yok olacak; üstün olan teknolojiyi elinde tutan ülkeler kendi dilini yayacak; eğer türkçeye benzese ben çin3'den çince öğrenirdim; bilgisayar sayesinde orta düzey ingilizcem var.

21.yüzyılda kürtçeyi savunmak o yüzden saçmalık geliyor türkçe bile o kadar köklü dil; bak anası ağlıyor. 'M' ve 'Z' harfiyle kelime başlamaz mesela türkçede en basit örnek. Bugün o kadar büyük bir oluşum içindeyiz ki insanlar birbirine yaşadığı yeri söylüyor ki öyle olmalı; acayip devletçi bir adamım niye bilmiyorum o mantıklı geliyor. Hem yapı devlet olunca; ortada din engeli kalmıyor, dil engeli kalmıyor; eşit standartlar kalıyor. Ama demokrasiyede karşıyım; ben bulacam oğlum doğrusunu daha düşünüyorum. yıhyıh