yav arkadaş, hala fırat news destekli haberlerle milleti provoke etmeye çalışanlar var.

saçma sapan, hiç bir dayanağı olmayan tek bir isim bile verilmeyen bir haberle olmaz bu işler.

anayasa'nın hangi maddedsinde böyle bir hüküm varmış ayrıca? saçmalık.
hangi maddede yazıyordu? evet bekliyorum. bu başlığı açıyorsan anayasanın o maddesini de koyarsın buraya!

en büyük terör cahilliktir. elinde internet var ulan zahmet edip anayasayı bir okusaydın. tamamını okumana da gerek yok hani ama aç metni ve ctrl+f yapıp şehit sayısı yaz bakalım bir şey bulabilecek misin?

edit: hukuk öğrencisiyim. anayasada böyle bir madde olmadığı gibi biraz zeki bir adam anayasada böyle bir maddenin olmasının ne gibi zararlar doğuracağını bilip zaten böyle bir madde olamayacağını bilir.

edit 2: başlığı açan arkadaş hata yaptığını kabul etmiştir. ben entrymi silmiyorum zira bu ona cevap niteliğini yitirse de-çünkü adam hatasını kabul etti- bu hurafeye (anayasaya göre 50 üzeri şehit açıklansaydı hükümet düşecekti) inanan varsa onlar için bir kaynak olsun en azından.
kesinlikle gerçek olmaması temenni edilen haberdir (özellikle söz konusu sayının ne kadar acı olduğu düşünülürse).

bir de hükümetin -allah korusun- böyle olan acıyı çok daha arttıracak vahim bir durum varsa (inşaallah yoktur, 24 şehidin acısı az buz felaket değil zaten) gizlemesinin nedenini anlamak mümkün (hak vermek mümkün olmasa da) ama bu konuda "...anayasanın böyle bir maddesi varmış" diye ipe sapa gelmez yorumlar yapmak tuhaf kaçmıyor mu? anayasa yerin 3 kat dibinde gizli tek nüsha efsanevi bir metin değil ki, öyle garip bir maddenin varlığını iddia ediyorsanız bir zahmet ilgili madde metnini alıntılayın ve madde nosunu verin.
inanmadığım olaydır. anayasa'nın güzel maddeleri olduğunu öğrenmemizi sağlamıştır.

Milliyet'in konu ile ilgili haberi.

--spoiler--

Çukurca saldırısında şehit sayısı saklanıyor mu?

Başbakan Erdoğan, Hakkari Çukurca'da meydana gelen saldırılarda 24 askerin şehit olduğunu 18'inin yaralandığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın kara harekatının başladığını duyurduğu dünkü açıklamasında da şehit sayısı 24 olarak verildi. Ayrıca çatışma ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarıldı.

Ancak olayın duyulmasından itibaren Türkiye'de ilk kez uğursuz bir uğultu internetten sokaklara, işyerleri ofislerden evlere kadar dolaşıyor, hep aynı uğursuz yalan kulaklara fısıldanıyor: "Şehit sayısı saklanıyor...

Aslında bu propagandanın kaynağı PKK'ya yakın bir haber ajansı olan ANF.

ANF, Çukurca saldırısından sonra 81 asker ve 7 teröristin hayatını kaybettiğini öne sürmüştü. Kimi PKK'ya yakın haber ajansını kaynak gösterirken kimi buna bile gerek görmedi.

Resmi ağızların kulak asmaması da bu söylentilerin biraz daha yaygınlaşmasına yolaçtı.

Özellikle Facebook'ta oluşturulan sahte kimliklere 'şehit oldu' ibareleri asıldı böylece söylentilere daha da inandırıcılık kazandırılmaya çalışıldı.

Kimi şehit sayısının yüksek olduğu iddiasını adı bile verilmeyen AK Parti milletvekillerine bağlarken kimi de 'orada askerlik yapan bir tanıdığımla konuştum' palavrasına başvurdu.

Ancak resmi yetkililerden net bir yalanlama gelmeyince 'uğursuz uğultu' Türkiye'yi sardı, heryerde herkesin konuştuğu bir söylentiye dönüştü.

--spoiler--
tuncelide komando olarak görev yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim bölgede olan olayları orda görev yapan askerlerin ağzından dinlediğinizde değişik bir 'ben doğuda askerlik yaptım çok zor şartlarda kafamızın üstünden mermiler geçiyordu' şeklinde duyacaksınızdır. asker hazır kıta nöbetine kaldığında annesini arayıp ;
- operasyona gidiyorum, dün rüyamda öldüğümü gördüm hakkınızı helal edin' diyebiliyor. ben bunlara defalarca bizzat şahit oldum. kendince olanı abartarak daha da gurur ve övgü bekliyor. ordaki psikolojiyle gayette normal bunlar belki ama varmak istediğim nokta,
her duyulan doğru değildir yan karakolda olan olayı bi yan karakolda dört beş farklı şekilde duyabilir siniz. oranın heyecanıyla askerin içinde bile haberler farklı farklı yayılır. Örneğin acemi birliğinden başlayarak askerliğin bitimine kadar anlatılan bir olayı paylaşayım,

Kanasçı leyla diye bi terörist varmış işte efendim rahat atabilsin diye tek göğsünü adırmış içtimada komutanın telsizine gimiş yüreğin varsa önündeki askerleri çek demiş oda çekmiş tam neftesinden vurmuş komutanı.

Bu hikayeyi bazen nefteci leyla bazen kanasçı leyla olarak her gittiğim karakolda 'bizim buranın eski komutanına yapmış' diye dinledim. hatta acemilikten arkadaşlar bile farklı farklı illere gitmesinde rağmen bizim orda bi kanasçı leyla varmış diye anlattılar.

Böyle biri belkide vardır bu olay gerçekten olmuştur belki ama her ilde her karakolda aynı şekilde olma ihtimali sizce nedir ?

Bu sebepten bölgedeki gerilim ve doğu görevinin efsanelere çok müsait olma durumunu da dikkate aldığımızda şehit sayısının 4 kat fazla ve gizlenebilme ihtimalide efsaneden öteye geçmeyecektir.