bugün

Hollanda Gröningen’de doğal gaz çıkaran Shell ve ExxonMobil yarattıkları küçük depremlerle 85 bin eve zarar verdi.

Gröningen deprem bölgesi değil ama sondaj faaliyetleri Richter ölçeğine göre 3.9 büyüklüğünü bulan sarsıntılara yol açıyor. Hareket yüzeye doğal depremlerden çok daha yakın noktalarda gerçekleştiğinde hissedilen büyüklük 5 ve üzeri seviyelerde.

Rapora göre iki enerji devi buradaki doğal gaz çıkarma faaliyetlerinden 60 yılda 66 milyar euro kar ederken en çok kar eden 363 milyar euro gelirle Hollanda hazinesi oldu.

en az 11 bin 880 binanın güvenli hale getirilmesi gerekiyor.

Halk uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşarken bir araştırma raporu bölgede yaşayanların erken ölüm riski taşıdığını ortaya koydu.

(bkz: https://gazeteoksijen.com...dir-her-gun-deprem-171816)
yeni istanbul havalimanı yapılırken de, patlatılan dinamitlerin 2-3 büyüklüğünde sarsıntılar yaptığını duymuştum üst düzey bir iga mühendisinden. ilk duyduğumda aman canım 2-3'ten ne olacak diye söylemiştim ancak büyük maraş depremi sonrası kayseri'de sıralı yaşanan depremlerin (maksimum 4.9 yaşandı) nasıl bir psikolojik hasara sebebiyet verdiğinin görüyorum. başlıkta bahsi geçen şehirlerde yaşamıyor olmaktan dolayı şanslı hissediyorum.