devlette dairesinde çalışanlar için f kalvye gerçeği vardır. daktiloyu unutamamış nesildir.klavyeye daktilo muamelesi yaparlar. tabiri caizse anasını s.kerler klavyenin. ayrıca enter ve esc ne işe yaradığını öğretmek. devenin hendekle ilişkisini anlatmak gibidir.
(bkz: caps lock tuşunun sürekli açık olması)
(bkz: babangile selamlar)
bağımlılık derecesindedir. insanlar yaşlandıkça herşeye karşı bağlılık duyarlar bunlardan birisi de bilgisayardır. doğaldır. * *
genellikle mynetten çanak okey açtırıp sonunda milletle küfürleşmekten ibarettir. onu yapan amcam.
-ya onu bunu bırak da sen biri içeri girince şu ekranı nası kapatıyoruz onu bi anlatsana?
-lan?
50 yaşını aşmış bir prof. sekreterine yarım saat kadar e-mail göndermeyi öğretmeye çalışmak yazdırttı bu entryi bana.
bazıları için okey, batak, solitaire den ibaret olan ilişkidir.
espri anlayışının artan yaş ile ne kadar ters orantılı olduğunun kanıtıdır.
(bkz: o caps lock açık olacak)
(bkz: cin işi)
(bkz: gavur icadı)
imtihan niteliğindedir.
çocuklarının büyük etkisi olan ilişkidir şöyle ki -annem ve babam ki ikisi de epey 45 üstü- çocuğu yurtdışında ya da şehirdışına olan anne babalar özellikle yurtdşındaysa mecburen çocuklarının özlemiyle görüntülü sohbet için başlarlar yoğun bilgisayar kullanımına, yaşı kemale ermiş ama evlenmeyen çocukarı varsa bu ne haltlar karıştırıyor bakayım merakyla facebooka el atarlar inatla üye olma dedim oldu twitter a da girecekmiş annemle ortak arkadaş sayım beni cidden korkutuyor yok yanikadından bi şey de saklamıyorum * ona rağmen bu sosyal takip çılgınlığı özellikle anneler için caziptir. öte yandan çoğu ev kadını eğer meraklısıysa yemek tariflerine artık internetten bakıyor değişik tarifler bulup deniyor, kaçırdığı diziyi internetten takip eden çok ev kadını var, şans oyunları meraklısı babamda yine internetten takip ediyor ki kendisi 60 yaş üstü... öte yandan misal bir firmayla görüşeceğim diyorum kendileri google amcaya sorup araştırıyor hemen hatta bazen dışara darda kalmış bişey soracaksm arıyorum bizim yaşlıları açın bakın googledan şu numarayı söyleyin bana diyorum bir seviniyorlar bu araştırmacı kişilklerine...

ve en önemlisi babam antoloji.com yazarı ben şiirlerini paylaşabileceğini söyleyip öğretmiştim az şiirini yazmadım sonunda yetti canıma sen kendin yaz dedim şimdi adama üstad deyip hayranı olan bir sürü kadın var annemden çok ben kıskanıyorum ama öte yandan emeklilikte ne güzel meşgale edindi diye seviniyorum.

anne babam ikisi de okumuş ve meraklı insanlar bunun da etkisi var ama sizlere de tavsiyem onlara bilgisayarı aktif kullanmayı öğretin mutlu oluyor, yeni meşgaleler ediniyorlar tabii bir yandan takip de edin anneme okey masasında yavşayacak kadar şerefsizler var mesela ülkede...

son olarak zamanında izleyip çok sevdiğim bu videoyu paylaşmak isterim; http://www.youtube.com/watch?v=expZ9s0ZzGM
gözlük burun kemiğine gelecek şekilde takılır, genelde tek parmakla dikine yazı yazılır. okey, tavla oynanır, arkadaşları faceye okul yılları fotoğraflarını koymuş diye sevinilir, tek tek kaydedilmeye kalkışılır. e-mailler şevkle okunur.

genelde çocuklarına ''x... bi baksana yavrum, ne diyo burda?'' ''bunu nasıl yapıcaz şimdi?'' gibisinden sorular sorulur.

son olarak; genelde ifade ve noktalama işareti kullanmazlar. ama gülücük smileylisini '':))))'' şeklinde atarlar.
sübyancılık sayılır.
yavrum bi adres verdiler et dediler ne eti bu?
babam msn den fotoğraf gönderecek... neyse msn i falan uygulamalı olarak, yanındayken öğretmiştim (aslında bu konu ayrı bir komiktir ama) neyse, şöyle yapacaksın burda fotoğraflar, tut bu pencerenin üstüne sürükle gibi anlatırken ben... kamera açık tabi o sırada, o şekilde konuşuyoruz. babam masaüstüne dönüp konuşma penceresini kaybedince.. ekrana yapışmak üzere olan bir surat ve seni kaybettim, seni tekrar nasıl açıcam diye sorması gibidir işte bu ilişki. güldürür bir hayli ama aynı şeyi 3 kereden fazla anlatmak zorunda kalınca bunaltabilir de.
klavyeyle yakınlık içeren ilişki türüdür.
bir harf için dibine kadar girilir.
bir tuşa yarım saatte basılır.
sonra zor adamsın sen bilgisayar denilir ve öğrenme rafa kaldırılır.
ardından çocuğun bilgisayarla olan seviyeli ilişkisi kıskanılmaya başlanır.
-çocuğum ne yazıyor, kim var orda ya! sen artık benle konuşmuyorsun.
ve bir tehdit savrulur:
- bak internet faturalarını ödemem ha!
işi düşünce zor adama geri döner:
- bir bak allasen yatırmışlar mı bizim sigortayı.
- hani kapatacaktın?
- sus bakim! kediye demişler pisliğin dermandır o da toprak örtmüş üstüne.
-tamam tamam.
muhtemelen cinsel değildir. yoksa monitörü yalayıp klavyeye....
tövbe tövbe..
gülümseten ilişkilerdir. dalga geçmemek gerekir.
anneyse elinde bir bez veya ıslak mendille ekranı, klavyeyi silmekle başlar.

televizyona ıslak elinle dokunma patlar diye yıllarca korkutan güzel annem siler acımaz asla, toz görse affetmez!

sonrasında abileriyle, kardeşleriyle görüşme amaçlı msn adresi alınır anneye.
öyle başlar ilişkisi.
zamanla;

facebook onların deyimi ile feys alemine katılırlar.

caps lock tuşu ile ilişkileri de büyüklüklerinden ve tahminimce bağırarak konuşma psikolojisini orada da sürdürmelerinden gelir.

ayrıca cümle sonlarındaki sınırsız noktalar vazgeçilmezleridir.

anneye feys açılır.

- aa resmimi de ekleyelim. akrabalar falan arayan bulsun.

zaman geçer. gül yanaklı annemin sanal ortamdan hüsamettin bilmem ne gibi talipleri çıkar. annemi bi panik sarar, tutuşur:

- ayy kapat şunu kapat. ay baban görürse öldük. ay hep sen sardın bunu başıma. aman dertsiz başıma dert aldık gördün mü!

- anne istemezsen kabul etmezsin bak böyle.

anne sakinleşir.

sonrasında feys aleminde profil resmi çiçek veya manzara resmi olmak kaydı ile gezinir sanal alemde.

kimi zaman:

- " kalk bakim! çok oturdun sen bugün bunun başında. biraz da ben bakim. " bile der.
anne ve babamı gözlemlediğim kadarıyla webcamda akrabaları ızlemek, facebook'ta farmville ve mılyonercıty oynamak, akrabaların ve daha önceki arkadaşların fotoğraflarına bakmak vs.
bazı sözlük yazarları doğmadan önce başlayan ilişkidir.
bahsi geçen kişi facebook üyesi ise;

"günaydın değerli dostlarım"
"sevdiklerinizle güzel günler dilerim"
"hayırlı cumalar"
"kandiliniz mumakil olsun"

gibisinden yazılar görülmemesi imkansızdır...
Yeni nesillere , dos ortamı'nda program yazmayı öğretecek düzeyde de olabilmektedir. *
annenin yahut babanın arkadaşı olduğu için sizi ekler sonrasındakiler şu şekilde peydâ olur, görüzleyelim;

-paylaşılmış vidyonun altına; vidyonun içeriğiyle sıfır alaka-ı maydonoz ''ne kadar büyümüşsün.'' yazılır.(caps lock açıktır yazarken.)

-sümmehaşa, görmedim. vallahi billahi tallahi ben caps lock kapalı bir 45 yaş üstü insanı görmedim!

-heee, profil fotografı olarak da vesikalık foto harici koyanı da görmedim ya.(alay eden smayli)

-ne diyoduk; paylaşılan vidyonun altına ilk yorumundan sonra derhal süperli bir hızla ikinci yorumunu girer. hala aynı yerde mi oturuyorsunuz. (caps lock isyanlarda olmalı)

-direkt özelden mesaj atılır; ''şaheste teyzecim evet bikbik mah. oturuyoruz hala, sağ olun evet büyüdüm.'' yazılır ve 45 üstü yaş zanlısı sakinleştirilir.

-zaten her defasında paylaşılan iletiler, vidyolar altından anneye selam yollanır, ne yapıldığı sorulur. durduramazsınız efenim... büyüktür sevmek sonra da saymak gerekir ama yaşının yüzü suyu hürmetine yapma be şaheste teyze, yüksel amca...

yapmayın be bunu bize...

vay ben sizin 45 yaş facebook ilişkinizin anlamsızlığının, caps lock ziyankarlığına, içine su katılmamış şu internet sevdanızın pragmatik bütünlüğünün .....

şeyy ''ellerinden öperim'' diyecektim. (seni gidi hınzır smayli)