bugün

çok merak ettiğim durum, 12 yıllık deneyime göre durumun vahim olduğu düşüncesindeyim.
Pezevengin payını da çıkarırsak hiçbir şeydir.
Ayliği 600 liraya olan bi sektorde calismistim. Ancak sadece benim aldigim para 600 digerleri 6.000 kadar.. sen hesap et
hem çoktur, hem azdır.
Âlâ dır âlâ. Daha ne olsun amk.
Yasam standartlariniza baglidir.

Mutevazi bir ev erkegi iseniz coktur bile. O bar senin bu bar benim, o eskortun kucagindan, diger eskortun kucagina gecen bir hovarda iseniz siz dusunun artik...
Yobaz bir anadolu şehrinde çok iyi maaştır. Kral olursun.
Daha ne olsun arkadaş. iyi paradır.
Asgari ücretle 4 çocuk geçindiren aileler varken 4 Bin TL onlara göre ihya olmaktır. Ama istanbul'da Ortaköy ya da Bebek gibi bir yerde yaşıyorsan tek kişi bile geçinemeyebilirsin. Yani kısacası diyorum ki ben. Kime göre neye göre.
hiç fena olmayan miktar.
(bkz: 4000 tl maaş az mıdır çok mudur sorunsalı)
Türkiye şartlarında iyi bir maaş fakat istanbul gibi bir şehirde yetmeyebilir. Hele bir de eş çalışmıyorsa istanbulda sıkıntı yaratır.
Türkiye için yaşam sürdürülebilir bir maaştır, bulunduğun şehre göre birikim de yapılabilecek bir maaştır, ancak Büyükşehirler dışında her yüz kişiden ancak 5'inin elde edebileceği maaştır.
( bkz: alright).
3 çocuğun da üniversitede okuyorsa siki tuttun maaşıdır.
kişinin yaşamak istedğini hayata ve şehre, ve medeni durumuna göre değişir. Örneğin bekar, sigarası ve yemeği dışında pek gideri olmayan ben bu maaşın dörtte üçüyle istanbulda yaşamaktan kaçarken evli, çocuklu eşi çalışmayan bir insan nasıl yaşayıp birikim yapar bilemiyorum. Belki ben standartları yüksek tutuyorum bilmiyorum fakat 25 yıllık üflesen yıkılacak binadaki kot 2' deki 2+1 daireye 1000 tl kira isteyen ev sahipleri olduğu sürece ne kadar kira vereceksin, ne kadar fatura ödeyeceksin, ne kadarıyla yaşam giderlerini karşılayıp ne kadarıyla geleceğe dair yatırım yapabileceksin. Ama istanbul dışındaki birçok ilde ekstrem durumlar olmadığı sürece güzel bir maaştır.
Brüt mü net mi? Olacağına göre değişkenlik gösterir.
Ne öyle çok fazladır, ne öyle ev geçindiremeyecek kadar azdır. Ancak bu parayı nasıl kazandığın, nerede yaşadığın, gece hayatının olup olmaması da bu paranın azlığını veya çokluğunu belirleyici niteliktedir.
kiracı değilseniz ve tek kisi eve bakmak zorunda olan kisi de değilseniz yeter de artar bile.