bugün

--alıntı--

olaydan haberdar olduğumdaki ilk konu
(bkz: sosyal medya yüzünden savcılığa çağrılmak)
ve girdigim entry şubat 2016 tarihli. yasal problem olacak entry yi moderasyon tam 15 aydır silmemiş.

başlıktaki ilk entry,

--spoiler--
inci sözlük vb. bir facebook sayfasında paylaşılan 20 li yaşlarda bir kızın 7 8 yaşlarında bir çocuğu dudağından öpmesini barından bir fotoğrafın screenshot ini sözlükte paylaşmam yüzünden "özel hayatın gizliliğini ihlal" sebebiyle soruşturma açılması durumudur.

bana gelen kâğıtta "katmir adlı yazara" ulaşılamaması durumu yüzünden dava açılmış. mağdur kişinin beyanında "diğer sayfalardan uzun uğraşlar sonucu kaldirttik anca uludağ sözlükte kaldırtamadık." yeralmaktadır.

soruyorum size ey uludağ sözlük, böyle bir durumda ilk ulaşılacak mevkinin siz olacağı aşikar. ve beni adresimden sicil numarama kadar bulduklarına göre ip adresimi verdiğiniz de ortada.

böyle bir durumda; entry ve içinde bulunduğu başlığı neden silmiyorsunuz, bana neden bir uyarı gondermiyorsunuz, sadece bilgilerimi verip beni haberdar etmiyorsunuz?

ve şikayet eden kişi, eğer okuyorsaniz; mağduriyetinizin farkındayım ancak bana 3 4 gün çaylaklık sırası bekleyip yazar olduktan sonra mesaj atarak gayet sessiz sakın bir şekilde olayı kapatabilirdik.
olayın bu denli büyüyebileceğini, tarafınız dışından bir paylaşım olduğunu elbette bilmiyordum, çünkü gayet tanınmış sayfalarda ve diğer sözlüklerde paylaşılmış bir fotoğraf idi ki ben bunun screenshotini burada paylaştım.
ilk bilgilendirmeyi aldığım an bahsi geçen fotoğrafı kaldırdım.

her neyse, uludağ sözlük moderasyonunun bu vurdumduymazligi yüzünden nickim aileme ve yakın çevreme ifşa oldu. ve bundan önemlisi ilerlerse sicilime geçecek ve belki hatta hapisle sonlanacak bir yargı sürecine istemeden dahil oldum.

bu sebeple 9 bin entry ye sahip. 3 sene emek verdiğim hesabıma gizliligim kayboldu gerekçesiyle veda etmek durumundayım. belki yeni bir nickle, görüşürüz. veya daha dönmem. size hakkım helaldir.

iyi akşamlar sözlük ahalisi.
--spoiler--

--alıntı--

uludağ sözlük modesyonundan bir açıklama olmadığı sürece birçok yazarın güvenlik ve özel hayat tehlikesi yüzünden hesabını silik yapacağı ortadadır. ayrıca moderasyonun yapacağı açıklama müşkül duruma düşen yazar kardeşimizin sıkıntısını da hafifletmeyecektir. öncelikle neden herhangi bir uyarı yapılmadığı merak konusudur. buraya bir çok kişisel bilgimizi giriyoruz haberdar edilmeden sızdırılması tam bir skandal niteliğinde moderasyonu açıklamaya yapmaya davet ediyoruz!

olaylar için;

(bkz: uludağ sözlük yüzünden hakkımda dava açılması)