bugün

görüldüğü üzere ağır bir sözlük yönetimi hatasıdır..

bu sorumlulukta pay sahibi sözlük de olmalıdır herhalde değil mi..

çok trajik bir durum..
(img:#1436537)
Sözlük yönetiminin ilk vukuatı değildir. Bu sözlükteki yazarlar olarak kendimizi hiç bir şekilde güvende hissetmiyoruz.

Sözlük hackleniyor, mesajlar okunuyor, sözlük bir yazarını çok basit bir işlemle bile korumaktan aciz.

Bu durum hepimizin başına gelebilir.
bu arada, o bok atılan instelada bu işler böyle yürümüyor.. adamlar sonuna kadar içeriklerini savunuyorlar..

burada ise aman musluk kısılmasın..
(bkz: mutlumusun zall)

ben gidiyorum.
sözlüğün güven sarsıcılığı.

yazarın yaşadığı oldukça sarsıcı bir durum. sözlük süreci işlemleri yazara bildirmeliydi.
Tüm sözlük yazarlarını ilgilendiren konudur. Bu kişi biz de olabilirdik.
Rezillik gibi rezillik.Sözlük yönetiminin nefes almak dışında Birşeyler yapması lazım.

Rezillik puanı:8/10
inci sözlük bile yazarlarının arkasında duruyor. Uludağ sözlüğün şu haline bak.
e yazara ulaşamamışlarsa yönetime ulaşsınlar. yönetim bir medyayı silemeyecek mi yani?

tuhaf.
Yok artık diye son derece şaşırdığım olay. Artık olan olmuş lakin ileride böyle durumların önüne geçebilmek için benim bir fikrim var;

Aramızda hukukçu bir yazar varsa böyle durumlar için yetki verilsin o kişiye. Bu kişinin tek görevi böyle şeylerle uğraşmak olsun. Ara sıra da hukuken sıkıntı yaratacak entryleri silsin. Ayk73 var mesela; her gün alenen Atatürk'e, cumhuriyete, Kemalistlere, izmirlilere küfür ediyor. Ve bunu kılıfına uydurmadan, direkt yapıyor. Bu sadece ilk aklıma gelen; kim bilir bizim okumadığımız ne entryler var...

Elbette sözlüğün hukuk işleriyle uğraşan birileri vardır. Ama uzaktan bir avukatla olmaz bu iş. Sözlükte vakit geçiren, jargona hakim birileri olmalı. Mesela ben de küfür ediyorum ama 6 yıllık yazar sicilimde tek bir hakaret yoktur. Çünkü kılıfını biliyorum. X partililer bilmem nedir dersen suç işlersin ama mesela yobazlar orospu çocuğudur dersen hukuki anlamda hiçbir şey olmaz. Bunu diğer partiler için çağdaşlar, ırkçılar bilmem neciler diye aynen yapabilirsiniz. Mesela chpliler bilmem nedir derseniz suç olur ama çağdaş geçinenler bilmem nedir derseniz hiçbir şey olmaz gibi...

Tüm bunları kimseye rahat küfür etsinler diye anlatmıyorum. Bunlara hakim birini yetkili yapın ve yetkisi sadece bu işlerle uğraşmak olsun diyorum. Gidip de forum/chat tarzı entry girenlerle uğraşmasın, onun işi sadece bu olsun. Bu işi ekşi'de kanzuk çok iyi yaptı çünkü jargona hakimdi. Hatta hem yazar hem jargona hakim olmasına rağmen bile sorunlar çıktı, dışarıdan bir avukatla çalışırsanız olacakları düşünün... hem dışarıdan avukat dava açılmadığı sürece girip sözlüğü okumaz bile...

Bence bunun için gönüllü birileri bulunabilir bu sözlükte. Ve hem yazarların hem sözlüğün selameti için şart olmuş durumda. Hali hazırda azımsanmayacak sayıda yazar var.

Bir daha yaşanmaması dileğiyle, geçmiş olsun.
Saçma bir şekilde açılan davadır. Moderasyonun neye yaradığı zaten belli değil. Geçmiş olsun demek düşer bize. Evet.
Iyi de anlamadım ben. Şimdi arada dolu bir küçük erkek çocuğunun bir kızın göğüslerine baktığı vs fotolari yukluyoruz sözlüğe komiklik olsun diye. Caps olmuş şeyleri koyuyoruz.
Zaten bunları internetten buluyoruz. Bu suç mu.

Bir de hesap silik olunca noluyor bu tür davalardan yirtiliyor mu.

Sozluk yönetimi niye ilgilenmiyor bu tür davalarla.
Sonuçta yazarlar sayesinde para kazanıyor. Bu nasıl şey.
Böylesi olayları okuyunca sosyal medya kullanasım gelmiyor.
Daha öncede 12 sene önceki paylaşımı yüzünden ifadeye çağrılan ekşi sözlük yazarı olduğunu ve fenerli bir futbolcuya hakaret ettiği için 3 yıl sonra ifadeye çağrılan kişileri duymuştum.
Demekki bu mecralarda sadece dalgasına paylaşımlar yapmak gerekiyor.
Hovarda sözlük yönetimi yüzünden eğer hukuki bir ceza gelirse sözlüğü yakarım.

Biz burada size güveniyoruz eğer beceremiyorsanız bırakın sözlüğü sorumluluk bilen birine devredin.
basit bir olayın büyümesi halidir.

ilgili kişiler sözlük yönetimine mesaj atıp ilgili resmin kaldırılmasını talep edebilirlerdi.
yönetim de ya kendisi ya da yazara ulaşacak bunu kaldırır olay biterdi.
ama işte bizim millet uzun işleri seviyor.

bana da zamanında hukuki işlem başlattılar.
sıkıntılı işler bunlar.

geçmiş olsun.
(bkz: 30 mayıs 2017 uludağ sözlük protestosu)
Zaten şu ulu sözlük moderasyonu yıllardır yazarlara tebaa gözüyle bakıyor. Ulan yıllarca emek verdiğin hesabı hiç bir gerekçe göstermeden silik yapıyor. Daha önce böyle vukuatlar yaşandı zaten. Senin sözlüğünde yazan adam sana güveniyor tel nosunu veriyor. Ne için hemen olay yaratıyorsun. Sil entry gerekirse yazarıda sil. Milleti niye polisle uğraştırıyorsun. Bu sözlükte bunun için mi yazıyor millet.
Tehlikeli işler. Kantarın topuzunu kaçırınca hemen herkesin başına gelebilecek türden işler. Bu işin sorumluluğu büyük. Her zaman söylerim Ciddiyeti terk etmeyelim. Dilimizin ayarı olsun. Uslup da çok önemli.

Fakat yinede alakalı yada alakasız bir paylaşım nelere yok açabiliyor. Üzüntü verici. Halbuki şu sözlükte neler neler yazılıp çiziliyor. Suç unsuru olarak bula bula bunu mu bulmuşlar yani pes doğrusu. Maalesef Uludağ sözlüğün dingonun ahırı gibi olduğunu gösteren bir olay. Herkesin başına gelebilir. Burada yazar arkadaşlar da birbirlerini uyarsınlar. Herşeyi moderasyondan beklemeyelim. Samanlıkta iğne aramak gibi. Kimsenin bakıpta görmediği şeyi bulup önümüze koyuveriyorlar demek ki. Geçmiş olsun, umarım en az zayiatla atlatır. Adamın haline bakıp da gülmesin kimse. Bizim de başımıza gelebilir.
ciddi bir konudur..

goygoyla dahi olsa gündemde tutulmalıdır..

alkolik oldum'un önerisi de gayet makuldur..

hukukçu şöyle hukukçu böyle, diğerleri kim ulan takılanlar ilk nöbeti devralsınlar bence -ki alem hukukçu görsün dimi..
Bir fotoğrafa kişi kendi rızasıyla aleniyet kazandırmışsa, özel hayatın gizliliğinden söz edilemez. Fakat somut olay belirsiz. Ek olarak o kız hakkında re sen soruşturma başlatmalıdır savcılar. Zira ortada istismar edilen bir çocuk var ve yaşı sebebiyle şikayete bağlı değil.
Alkolik oldum nickli yazarımıza hiç katılmıyorum. Çünkğ olayın hukukla hakaretle hukuk danışmanıyla alakası yok.

Şimdi hatam varsa yine düzeltin. Yazar arkadaşımız Hali hazırda internette olan bir fotoğrafı sözlükte paylaşmış. Fotoğrafın sahipleri fotoğrafı internetten kaldırmak için tüm mecralara başvurmuş buna uludağ sözlük de dahil. Ancak uludağ sözlük moderasyonu fotoğrafı kaldırmadığı için fotoğraf sahipleri yazara dava açmışlar. Dava için gerekli işlemler yapılırken sözlüğe başvurulmuş ve yazarın ipsi istenmiş. Sözlük de ipyi verdiği halde hala hem fotoğrafı kaldırmamış hem de yazarı olandan haberdar etmemiş.
ciddi bir durum moderasyondan bir açıklama bekliyoruz. bugün bu kardeşimizin başına gelen olay yarın bir gün hepimizin başına gelebilir.
Geçmiş olsun öncellikle. Şu aşamada size tavsiyem davacı tarafa ulaşma imkanınız varsa ulaşmanız ve olayın bir ardniyet içermediğini usulüne uygun bir şekilde anlatmanız. En azından karşı tarafın avukatına mutlaka ulaşın. Bu kamu davası olmadığı için karşı taraf celse görülmeden önce davasını çekebilir. Ki iyi niyet kuralları gereği hareket ederlerse çekeceklirde.

Şimdi bu kısımda söyleyeceğim katmir arkadaşa değil ama geçen o ekşi sözlükçülere de benzer birşey yazmıştım. Hangi sözlük, forum vbnz. neresi olursa olsun hayır kurumları değildir. Bu kurumlar öncellikle kendi varlıklarını korurlar. Yani dikkat edin gençler... Sokakta yapmadığınız şeyleri sırf internet birşey olmaz diye yaparsanız olmadık hukuki sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yazık günah çoğunuz daha çok genç. Sicilinize işlenir hem kamusal hayatınızda hem de özel hayatınızda üzerinize yapışır kalır. Gerek yok yani az yavaş olun.
hakaret vb. şeyler yok ise insanların düşüncelerine gem vurmak çok saçma herkes her konuda görüşlerini bildirsin eleştirilecek bir konuyu eleştirelim hakaret etmeden düşüncelere saygılı olmak kaydıyla..