bugün

Güzel ve seviyeli bir derbiydi.

Fenerbahçeliyim. Ama hakem bize nasıl haksızlık ettiyse beşiktaş'a da aynısını yaptı.

Necip'in atılması hata.
Emenike atılmadı.
Alves atılmalıydı.

Penaltımız yendi ama beşiktaş da yendi.

Şampiyonluk için erken ama iyi oynuyoruz.
kartalın kanaryayı elinden kaçırdığı maçtır. her ne hikmetse, efsunlu mudur, büyülü müdür bilinmez bu şikebahçe karşısında takımların eli ayağı çözülüyor, yeri geliyor boş kaleye topu atamıyorlar.
maçı 8 kişi tamamlaması gereken takımın hakem bizi yaktı diyen yöneticisin ortaya çıkarmış maç.

mahmut uslu yine bugünler için döndü. fener'in net penaltısı verilmedi doğrudur lakin necip'in atılması da aynı derecede faciadır.
bruno alves ve emenike'nin ise maçı tamamlaması hatadır.

bu arada taraftar bu sefer de çatıyı yaktı. hadi bakalım ne ceza verecek bu federasyon.
bu maç beşiktaş'a 2-3 milyon euro kazandırmıştır. Manuel Fernandes imza parası istiyordu, alır..
sadece emenike'nin maliyetine kurulmuş bir takımla kadıköy gibi zor bir deplasmanda fenerbahçe'yi elimizden kaçırdığımız maç.
2 gündür fenerlilerin ''yok hakem hakkımızı gasp etti'' yok ''üzerimizden oyun oynandı'' diye kafa siktiği maç. şimdi baktım da pozisyonlara evet hakem cüneyt çakır inanılmaz sikko bir maç yönetmiş ama iki takımın aleyhine de yanlış kararlar vermiş.

zira fenerbahçe'nin ilk verilmeyen penaltı pozisyonu bencede penaltı ama necip uysal'ın ikinci sarıdan atıldığı pozisyonda haklıydı diyen fenerliyle ben daha futbol konuşmam.

verilmeyen gollere gelince kuyt'ın pozisyonu sanki bana gol gibi geldi. yani ortada tolga'ya yapılan bi faul yok. fakat bunun yerine emenike sığırının mutlak suretle kırmızı görmesi gerekiyordu sarıyla geçiştirdi. topsuz alanda rakibine kafa atıyorsun bunun adı fifa kuralları gereğince direk kırmızı karttır ama hakeme bakıyorsun sarı veriyor. böyle bi komedi olamaz.

velhasıl hakem iki taraf içinde maçı bok etmiştir. oyunun kaderine doğrudan etki etmiştir. şimdi hiç fenerliler ağlanıp sızlanmasın bizim aleyhimze de maça etki edecek sayısız karar verdi bu cüneyt çakır.
son yılların en keyifli derbisiydi. maça dair birkaç not yazalım ki maç bunu fazlasıyla hak etti. ersun Yanal 'ın maç sonrası söylediği gibi hakem hatalarından çok güzel futbolun keyfini çıkarmak yapılması gereken demişti. hakikaten güzel maç oldu. özellikle ilk yarıda tempo hiç düşmedi.

şimdi yazalım bir şeyler:

1)Fenerbahçe inanılmaz bi özgüvenle sağlam bir form yakalamış bunu özellikle fizik güçlerindeki üstün performanslarına dayandırmak lazım. dün ilk defa Fenerbahçe karşısında kendisine ilk dakikadan itibaren yanıt veren güçlü bir takım buldu. Beşiktaş geri adım atmadı Fenerbahçe karşısında. öne geçti. geriye düştü akabinde 2-3 önde tamamladı ilk yarıyı. ama şu var iki takım harika bir iş çıkardılar. Beşiktaş özellikle ilk 15 ve son 15 dakikada daha hakimdi. ilk yarının ortalarında fener daha derli topluydu. ilk yarıda Oğuzhan 'ın futbolu bilerek dikine oynayan tavrı Beşiktaş'ın işini kolaylaştırdı ve Beşiktaş Fenerbahçe'yi göbekten deldi. Fenerbahçe Beşiktaş'ın üzerine beklenildiği gibi kanatlardan geldi. Caner, kuyt ve Gökhan'ın etkisi sınırlıydı ki hepsi 2. yarıda Beşiktaş'ın geriye yaslanmasıyla istediklerini daha çok yaptılar.

2)ilk yarıda Beşiktaş'ın golleri yapılış olarak harikuladeydi. 3'ü için de geçerli bu!fenerbahçe'nin gollerinde az da olsa şans faktörünün de olduğunu düşünüyorum. ilk golde Tolga'nın çeldiği topun emenike'nin önüne düşmesi ve ikinci gol de atiba'nın ayağına çarpan topun Fenerbahçe'nin atağını harika olgunlaştırması gibi... gene de gollerin değerini düşüremez bu söylediklerim onu da es geçmeyelim.

3) 2. yarı eksik olmasına rağmen Fenerbahçe'nin sağlı sollu ataklarıyla başladı ve Fenerbahçe ilk yarıda tam manasıyla yapamadığını 2. yarıda Beşiktaş'ın fiziksel yetersizliği ve geriye yaslanmasıyla yaptı. sanki eksik değil de fazla gibilerdi. bunda saha ve seyirci avantajını en iyi kullanan takım olmalarının, yüksek moral motivasyonunun ve fiziksel yeterliliklerinin de payı vardı. hakikaten 2. yarı maç tek kaleye döndü. sadece son 10 dakika Beşiktaş kıpırdadı ve 2. yarıda fizik olarak düşen Oğuzhan'ın kaçırdığı net pozisyonla maç 3-3 sona erdi. Beşiktaş ilk yarıdaki reaksiyonu gösteremedi ki gösterseydi maçı alabilirdi. ama böyle bi fizik yapılarının olmadığını da söyleyelim. bu 90 dakikayı tam manasıyla çıkaramayan yapılarının üzerine gitmeli bilic. (fenerbahçe'nin harika alan daralttığını ve müthiş pres yaptığını tekrar yineleyelim)

4)gelelim hakem hatalarına. emenike sivok'a yaptığı hareketle atılmalıydı. sivok'a da bu poziyondaki tepkisi nedeniyle sarı kart verilmeliydi. bu mühim bir ilk hata. alves'in Oğuzhan'ın üzerine basması ve ersan 'a attığı dirsek sonrası atılmaması büyük bir hata. etti 2! raul meireles'in atılması doğru. necip'in atılması ikisi de birbirini çektiği için yanlış. oldu 3. büyük hata. mustafa pektemek 'in hareketi kol açık olduğundan yüzde yüz penaltı.etti 4. ramon'un pozisyonu penaltı olmaz çünkü kollar kapalı. gene kuyt'un müdahalesi faul bu da doğru. 2. yarıda hakemin takdir hatlarını fener lehine kullandığını da genel olarak söyleyebiliriz. yani alves'in maç sonu yaptığı yorum son derece saçmaydı. raul meireles karakterli adamdır bu poziyon ağır oldu yorumu komikti. tartışılamayacak bi pozisyon o. Fenerbahçeli yöneticinin hakeme yüklenmesi de ayrı saçmalık. 2 tane net kırmızı kart olacakken necip'in atılmaması gerekirken. ersun hocanın ve bilic'in maç sonu yorumları güzeldi. yalnız şu var bilic Fenerbahçe'nin fizik gücünü övüyor, beşiktaş'ta niye böyle bir güç yok! onu da cevaplaması lazım. kendisinin Beşiktaş için büyük bi kazanç olduğunu düşünüyorum.

edit: beşiktaşlı olmama rağmen oğuzhan'ın son poziyonunun gol olmamasının futbol içi bir adalet yarattığını düşünüyorum. fenerbahçe özellikle 2. yarıdaki müthiş futboluyla yenilgiyi hak etmedi.
mac icin 2 takimdaki 19 oyuncuyu tebrik ederim . biz de fernandes . biraz top oynasan cok rahat yenmistik . takım çıkmış Barcelona gibi oynuyor sen ortalarda yoksun . meireles icin aldığı kırmızı karttan ötürü . bir de alper potuk var . tam bir facia . o ne oyle her topta kendini yere atmalar . sow ve emenike gibi ekmeğini taştan çıkaran oyuncuların olduğu takıma hiç yakışmadın .
Bilici tebrik ederim . takım özellikle ilk yarıda güzel oynadı . yok oguzhan fernandesle oynamaz ( ki fernandes yoktu ) diyenlere cevabı verdin . Beşiktaş her maça kazanmaya çıkar dedin . tolga iyi oynadı . 3 . golu çıkarabilirdi . sivok ve ersan iyi değildiniz . ama emenike ve sow diger takımın her seyi idi zaten . bilice son artık genclere defansta yer vermenin zamanı geldi geçiyor bile muhammed ve pedro francoyu gormek istiyoruz . ismail de iyilesti ise oynatalim lutfen . toramani affedip sag bek yapalım . aksayan yönümuz defans idi .
hakem hakkında zamanında cok konuştuk onu konuşmak futbolculara haksızlık .
3-3 bitecek olan maçtır.

Edit: beyler lag var yeni yazmış.
Besiktasin 2. Golu doneee donee kaleye girdiginde orgazm oldum , hele ki o nasil bir defans ise 3. Golde hem ofsayti bozup hem de kademede sicip 2 bjkliyi ortada basibis birakmak da ayri bir beceri isi , almeida gomer iste *.
uzun süredir izlediğim en heyecan verici maçtır. iki takımı da tutmamama rağmen soluksuz izledim maçı, çok güzel bir futbol vardı ortada...
cüneyt çakır'ın maçın içine ettiği gerçeği yadsınamayacak maç. iki takım için de. ama bırakalım hakem hatalarını, herhangi bir el classico gibi tarafsız izleyebilseydik keşke. bence efsane bir maçtı lig için.
beklenenin olduğu maç.
""ulan hakem maçı sikmesin, keyifli maç olsun, skor ne olursa olsun lig devam eder"" dedim.
evet hakem maçı sikti ve lig devam ediyor.
hangi birini yazayım AMK!
not: 2 takımı da tebrik etmek farzdır. nokta.
net verilmeyen penaltımızın olduğu maç.
sesimi hiç eden maç. ulan o şerefini ziktiğimin taraftarları nerede? "hakemleri satın almış fenerbahçe bik bik bik" diyenler maç izlerken de vardı. arkadaş küfretmeyeyim diyorum yine ettiriyorsunuz.
bana besiktas'in son anda dort uc kazandigi derbiyi hatirlatan derbi. zevkliydi gercekten. fenerbahcenin golleri sayilsa farkla yenilecektik tabii ki ama cuneyt cakir'in maci cok guzel yonettigini dusunuyorum. fenerliler kuduruyor olabilir sayilmadi diye ama iki ofayt ve faul dogru kararlardi. kirmizo kartlar da oyle. ve fenerbahce ne pis oynadi yahu, boyle hareketler gormek de hos degil acikcasi. ve her besiktasli olarak ben de bir son dakika golu bekledim ama bu maca kismet degilmis demek.

editle gelen dipnot: hakem besiktas'i tuttu diyenler ayip ediyor. futbolcumuza kafa attiniz yine kirmizi gostermedi, kac kez bosa faul aldiniz. golleriniz sayilmadi diye de bu kadar bok atmayin adama. tek kotulugu size karsi o penaltiydi.
lig tv de şimdi gördüm.
fener in 3 golü ofsayt.
hadi bunu da konuşun.
fenerbahçe düşmanı cüneyt çakır denen karaktersizin bok ettiği maç. meireles'e kırmızı veren hakem, veli'nin bileğe basmasını es geçiyor. mustafa pektemek'in smac basar gibi elle oynadığı pozisyona devam diyor.

bu penaltı değil mi ulan?

https://pbs.twimg.com/med...BaWV_eoCcAAQaFQ.jpg:large

sonra gidiyor yeni ofsayt kuralından bihabermiş gibi kafa topuna çıkan ama "dokunamayan" emenike'ye ofsayt diyor ve bal gibi golü yiyor. son dakikada motta yine elle oynuyor ceza sahası içinde ve yine devam diyor. kuyt'un tolga'ya 6 pas içinde dokunmamasına rağmen faul gerekçesiyle golü saymıyor. cüneyt çakır denen karaktersizin sahaya çıkarken tek eksiği beşiktaş formasıydı.

bunca adiliğe rağmen yürekli ve hırslı oyunlarından dolayı oyuncularımızı tebrik ediyorum.

60 dakika 10 kişi oynadığımız maçı şöyle bir istatistikle bitirmek de cüneyt çakır denen fenerbahçe düşmanına ders olsun: https://pbs.twimg.com/med...BaWYTvXCcAAYc19.jpg:large

cüneyt çakır denen emek hırsızına rağmen fenerbahçe bu maçı 3-3 bitirerek şampiyon olacağımızı bir kez daha gösterdi. fenerbahçe bu ruhla, bu istekle, bu oyunla şampiyon olacak.

https://pbs.twimg.com/med...BaWUDLMCUAA5EJb.jpg:large
efsane bir maçtı. 4-3 lük maçın veliahtı olacak bir maçtı. nedir lan bu beşiktaştan çektiğimiz.
6-3 bitecekken hakem zoruyla 3-3 tamamlanan maç. cüneyt çakır fenerbahçe'nin çok net 2 gol ve bir penaltısını yemeyi, tolga zengin ise hasta yatağındaki annesine küfrettirmeyi becerdi. maç içinde öyle bir noktaya geldik ki 3. golden sonra herkes gol diye değil de bu da mı gol değil be diye bağırdı. 27 şubat 2008 galatasaray fenerbahçe maçı ve 12 mayıs 2012 fenerbahçe galatasaray maçından sonra cüneyt çakır bu maçı da istenen skorda tutmasını bildi. kendisinin anne ve babasına tebriklerimizi gönderiyoruz. çok farklı bir dikişin çocuğu olduğu belli.

geçen sene de beşiktaşlıların efsane maç addettiği o maçta mete kalkavan çok net ofsayt olmayan pozisyonda fenerbahçe'nin golünü ofsayt diye vermemiş, bir gollük pozisyonu da aynı gerekçeyle kesmişti.
efsane bir maç olmuştur.
(bkz: #22096220)
Derbi'nin adına şanına yakışan maçtır.
Hem kendi renkdaşlarıma hem de fenerbahçeliler adına geçmiş olsun.
Maç geçen yıl ki kadıköyde 3-0 kaybettiğimiz fener maçı haricinde son yıllardaki tüm Fener-beştaş derbileri'nde olduğu gibi iki tarafa da gitti gitti geldi. Maç biz ve fenerliler dışındaki tüm futbolseverler adına 10 numara maçtı.
-6 gol
-2 kırmızı
-verilmeyen goller (atiba'nın kendi kalesine attığı gol bence verilse de çok fazla gürültü olmazdı. Şahsen o golü biz atsak da vermese çok kalaylardım)
-verilmeyen penaltı (beşiktaş aleyhine. mustafa'nın 3-3ten sonraki pozisyonu net penaltı), verilmeyen kırmızılar (alves, alper defalarca kendini attı, emenike'nin kafası, son dakikada oğuzhanın ayağının esnekliğini test eden fenerli kimdi seçemedim)
-derbinin vazgeçilmezi ve olmazsa olmazı, derbiyi derbi yapan çirkefliğe kaymayan gerginlik
vs vs..
bu maça kafa olarak hazırlanmak fanatikler için futbolculardan zordur. maç başlamadan önce artık ne yaptıysam kuzenlerimce "sakin ol lan bi, çıkıp sen oynamayacaksın" uyarısına maruz kaldım.
8 yıl sonra kadıköyde galibiyete bu kadar yaklaşmışken maçın beraberliğe gelmesi ve 90dan sonra yüzde yüzlük iki golümüzün kaçması falan.

Derbi bu yüzden güzel sanırım. Stresi, heyecanı, öndeysen bitmek bilmeyen; mağlupsen eriyip giden zaman, sevinç, yıkım.
Canın sağolsun Beşiktaşım. Maçta emeğini veren fenerbahçelilere de geçmiş olsun.

Bir de bilmem farkında olan var mı ama dünya derbisi ayağına 15 senedir fener-gs derbileri sürekli fight club ayarında futbol kalitesinden uzak oynanırken Taraflardan birinin beşiktaş olduğu derbiler Cl finali heyecanında oynanıyor. son 2 senede oynadığımız 6 derbiye bakarak bunu görebilirsiniz ( yine kadıköyde oynanan geçen yıl 3-0 kaybettiğimiz maç hariç)

Cümleten geçmiş olsun.
Öncelikle burada yok Fenerbahçenin verilmeyen penaltıları doğrudur diyen varsa ağır sorunludur. Maçın ortasında kornerden yapılan orta sonucunda TOP Beşiktaşlı oyuncunun koluna çarpmıştır. Maçın sonunda da aynı şekilde orta sahadan yapılan orta oyuncunun koluna değmiştir. Net iki penaltı verilmemiş aynı şekilde Emenike kırmızı kartı haketmiştir. Serbest vuruşta verilmesi gereken gol verilmemiştir. Maçın hakkı kesinlikle bu değil. Tabi her iki takıma da teşekkür etmek gerekiyor bu göz zevki için.
beşiktaşın ve fenerbahçenin çok iyi mücadele edip sonunda da beraberlikle sonuçlanan maçtır. her iki takımda sahaya kazanmak için çıktıklarını çok net bir şekilde gösterdiler.
güncel Önemli Başlıklar