bugün

doktor egosunu yerle bir edecek gerçektir.

kolay öğrenen biri olarak 6 yıllık tıp eğitiminin çok uzun bir süre olduğunu düşünüyorum. örneğin ben mühendisim ve 15 günlük bir staj sonunda tüm fabrikayı yönetecek seviyeye gelmiştim. bunun dışında küçükken çırak olarak verildiğim berberin yanında saç kesmeyi 1 günde öğrendiğimi, mühendislik okurken okula giderken toplu taşıma okuduğum kitaplar sayesinde 2 ayda çoğu avukattan daha fazla hukuk bilgisine sahip olduğumu belirtmem gerek.

neyse kendimi övmek istemiyorum daha fazla. ben çok zeki bir insan değilim sadece öğrenmeye bakış açımı geliştirdim. sistemin bize 4-5 senelik eğitimler dayatması beyne o işi öğrenmemiz için gereken sürenin uzun olduğu sanrısını yüklüyor. beyin de haliyle hemen öğrenemiyor. ancak kendinize inanırsanız çok rahat bir şekilde kısa sürede öğrenirsiniz.

gelelim 3 aylık tıp eğitimine. ilk ay teorik bilgiler verilecek. sonuçta insanın organ sayısı belli, dünyadaki hastalık sayısı belli. ikinci ay öğrenilenler kadavra üzerinde denenir, pratik bilgiler edinilir. son aya gelindiğinde de hastaneye staja yollanılır bitti gitti. koy sağlık ocağına baksın gelen teyzelere, amcalara. alanında uzmanlaşmak isteyenler için de tus sınavı var biliyorsunuz o sınava göre isteyenler bölümlere yerleştirilir illa senelerce okumaya gerek yok.

doktorlar kızacak şimdi ama gerçek bu arkadaşlar açık ve net.
3 ayda salatalık yetişmiyor yavaş.
o zaman sen 3 aylık tıp eğitimiyle doktor olan birine kendini emanet et. harika iş çıkaracaktır.
Gerçek değildir.
görsel
Doktor olunur belki ama hekim olunamaz. Evet
Bu işler bakmakla olsaydı kediler kasap olurdu diyecem ama nadiren bazı üstün zekalı insanların becerebileceği bir durum bu. 3 ay değil ama 1 senede işin üstesinden gelinebilir diye düşünüyorum. Ama bakın herkes değil altını çizerek söylüyorum üstün zekalı olmak gerekiyor. Nerden mi biliyorum? Kendimden...
görsel
cahilliğin paçalarımıza kadar aktığı şu güzel ülkemizde; herkes kendini 'doktor' zannediyor, ve 'doktorculuk' oynuyor.

-Hocam ben kendimi tedavi etmeye çalıştım; olmadı size geldim.
-kjdksdfsfdsk (iyi bok yedin)

-Hocam b12 ve g vitaminime baktırmaya geldim. (neyden şüphelendiyse artık)
-kjdksdfsfdsk (muhtemelen g değil d demek istedi)

-Hocam mide koruyucu yazdırmaya geldim (doktorun biri zamanında bir yazmış 5 yıldır kullanıyor, efsane ilaçtır ama ilacın prospektusunda mide koruyucu yazmaz, beyinsiz kafalarda yazar)
-kjdksdfsfdsk (o dediği ilaç doğuştan gelen midedeki mekanizmayı tam tersine çeviriyor, rahatlatır mideyi ama yan etkilerinden bihaberdir; kemik erimesi yapar hatta b12 eksikliği yapıp mallaştırır adamı ve hatta hatta mide kanseri olursa onu gizler geç yakalanmasına neden olur)

Efendim bence 3 ay fazla olmuş 3 saatlik sabah kadın programlarını seyretsin yeter.
Beyninizi silkelesinler sizin.