bugün

24 aralık saat 18.00'de senaryo yazarları kalem bırakacak, yönetmenler stop diyecek, oyuncular oynamayacak, şalterler inecek ve setler duracak. tüm sektör çalışanları servislere binip bu defa taksim meydanı'na akm'nin önüne gelecekler. dizi setleri duruyor, çalışanlar protesto ediyor!
çocuklar duymasın ? dediğim eylemdir.

açıkçası entellektüellikten, ahlaktan, hayal gücünden bu kadar uzak olan bir sürü iş yapan bu insanların eylemi çok da ilgilendirmiyor beni.

eyvallah şartları iyileştirilsin ama şu yaptığınız işlerin de kalitesini iyileştirin biraz.

halk bunu istiyor deyip kıvırmayın.
"uzatma kısa kes insanca olsun" derken "özet geç piç" demek istemişler.
protestonun moda oldugu su günlerin baska bir aktivitesidir.

benim de dün kupon yatmis amk, yarin meydana cikiyorum arkadaslarla.
eğer bir günlük bir protesto ise gayet olumlu ancak. eğer bilinçsizce yapılırsa ve bir haftalık veya daha uzun bir iş bırakma ise henüz kendi yağı ile zar zor kavrulan, başarılarını yeni yeni duyduğumuz sektörün kendi beline kazma vurmasına dönüşebilir.

burada amaç "uzatma kısa kes, insanca olsun" sloganından da anlaşılacağı gibi 90 dakika çekilen ve yayınlanırken 3 saate kadar uzayan dizilerin, 90 dakika yerine 45 dakika vb çekilmesi yönünde bir protesto gibi gözüküyor. amerikan dizileri ile yarışabilmek için ellerindeki tek avantaj aslında daha uzun dizi çekip yayınlamak. bence çok da mantıklı değil. eğer kısa kesilirse prime time'ı yavaş yavaş amerikan dizileri kapabilir. benim için farkeden bişey yok zaten seyretmiyorum ama dizi çalışanları ve sektör için en mantıklısı ne ise onun olmasını istiyorum.
katilacagim ve destekleyecegim yurus olacaktir.
Dallas sendromu geliyor!
45 dakika dizi yaparsan, TV kanalı sana 300 / 700 bin arasında değişen bütçeyi ödemez yerine 5 / 100 bin arasında değişen fiyatıyla amerikan dizilerini paşalar gibi koyar. Hemde üçer beşer.
Senaryo, teknik, oyunculuk ve efekt gibi konularında amerikanın yanından bile geçemeyecek özenti sektörümüz dallasın yayınlandığı günlerde olduğu gibi düğün çekmeye başlarlar artık.

Akıllı olmak lazım. Türk seyircisi amerikan dizlerinin tadını alışırsa, ezel mezel kalmaz fena haşlanır ortalık.
Tek avantaj süre uzun, ucuza kapatılan prototip. Sesini çıkartma ekmeğine bak.

Tamam süreyi yarıya indirelim ama kaşelerde yarıya insin denildi kanallardan kimseden ses çıkmadı. Çıkmaz. Çıkamaz.

Setin çaycısı 600 lira haftalık alıyor. 2.400 eder maaşı. Kimse kaşınmasın derim ben. Bir sürü yeteneksiz, kifayetsiz, bilgisiz artis işsiz kalır söylüyorum buradan.

Hele o asgari düzeyde bile hikaye kurmaktan aciz entrikacı senaristler ne cesaretle yürüyorlar hayret ediyorum. 100 sayfa yazıyormuş. Dingili senin 100 sayfa dediğin aslında 4 sayfalık bile senaryo değil. 45 dakikalık dediğin dizilerin bir sahnesinde gelişen olayları sen bir sezonda kuramazsın. 1000 sayfa yazsan para etmez ki? Sesini çıkartma, bu milletin uyanıp seni diskalifiye etmesine daha bir kaç sene var ekmeğine bak.