bugün

23 nisan ulusal egemenlik ve cocuk bayramı kutlamalarının televizyonlara yansıyan güzel yüzünün aslında günlerce çekilen eziyetin bir eseri olduğunu bilen çocukların içine düşmesinden korkulan durumdur.

yaşı müsait olanlar hatırlar, evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, okullarda 23 nisan kutlamaları kutlamadan çıkar tam bir bayrama dönerdi çocuklar için...ağızda kaşıkla yumurta taşıma, cuvalla sekerek bitiş noktasına varma, yoğurdun içinde para bulmaca, yürürken iğneden iplik geçirmece...vs. nasıl eğlenirdik nasıl bir deşarj olma hissi yaşardık... atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bayramda tam da olması gerektiği gibi en çok çocuklar eğlenirdi...bir nesil çocuk aklıyla atatürk'e ancak bu yolla bağlanabilirdi...

şimdi ne yapılıyor? 23 nisandan günler evvel okullarda çocuklar dağ bayır yürütülmeye başlanıyor, yağmurda yağsa, fırtına da kopsa provalar, saatlerce 6-11 yaş arası çocuklar ayakta aç susuz dineltmeler...çocuklara bu işin devamlı surette atatürk'ün çocuklara armağan ettiği bayram için yapıldığını hatırlatmalar...koca koca kelli felli valilerin, kaymakamların, belediye başkanlarının, garnizon komutanlarının mal bulmuş mağrib gibi mikrofon başında 1 saate bulan konuşmaları...

bir nesil atatürk'ten ve bayramlardan nasıl soğutulabilirse yaklaşık 10 yıldır bu şekilde soğutuluyor. evet çocukların çilesi bu yıl da başladı...sebep çocuk bayramına hazırlık...

sadet; ben eski eğlenceli çocuk bayramlarının kutlandığı dönemi biliyorum arkadaş...o küçücük aklımla "atatürk iyiki bize böyle bayram hediye etmiş" dediğimi de hatırlıyorum. nerede o eski bayramlar?