1. 1.
  bayramların eskiden daha anlamlı olduğunu,şimdi ise anlamsızlaştığını farkeden kişilerin söylediği hayıflanma sözü.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  artık deliye bile hergün bayram değil...
  5 -1 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  yaşı küçük olan insanların bile söyleyebildiği söz. manevi değerlerimizle alakalı her konuda maalesef bugün dünü aratmaktadır. bayramlarda bunlardan biridir sadece.

  (bkz: nerede o eski ramazanlar)
  ... palta
 4. 4.
  dejenere dünyada hersey gibi zaman gectikce özelini,güzelini kaybeden ve kıymetide kaybedildikçe anlasılan maneviyat yüklü günler...
  1 ... karpuzkabugu
 5. 5.
  herkesin çocukluğundaki bayramları özlediğindeki hayıflanma sözü. bayramlar çocukken daha bi anlamlıdır ve belki çocuk gözü güzelliğindendir. 60'ında birinden de 30'unda bir kişiden de ki 25'inde olanından bile duyulabilecek sözdür.
  1 ... kassandra
 6. 6.
  yaş almakla iliskili olmadan insanlarin masum ve dünyadan habersiz olduğu zamanlari özleme parolası. tevellüt 80ler olanlar icin en güzeli 90lardi 70liler icn en güzeli 80lerdi. aslinda nerede o tarihi tramvaylarin tarihi olmadigi gunler.
  ... omur torpusu
 7. 7.
  bayramın en popüler klişesidir. gençler bu cümleyi artık eskisi gibi kapı kapı dolaşıp para toplayamadıkları için sarfedebilirler.
  ... rabbit
 8. 8.
  bayramların mı yoksa insanların mı değiştiği belli değildir.
  (bkz: nerede o eski insanlar)
  2 ... murty
 9. 9.
  her bayramda illa ki bahsi edilen fix söz öbeği.
  ... istanbul
 10. 10.
  gençlik yıllarında insana çok sıradan ve klasik gelmesine karşın, yaş ilerledikçe ne demek olduğunu tecrübelerle hissettiren cümle.
  1 ... ebegume cici