bugün

2 saattir aradığım konu. oğlum neden açmıyorsunuz bu başlığı izlemiyormusunuz yoksa?
gözüme çarpanlardan bahsedeyim;
- enbe orkestrasındaki elemanın çarşı grubunun kullandığı "a" harfini eline yazmış olması ve kan grubunu koluna yazmış olması
- fatih sultan mehmetlerden tut yedi uyurlar, mevlanadan tut herkes ve bütün türk devletlerinden bişey vardı ama cumhuriyet ve atatürk yine yoktu. (varsa biri beni uyarsın lütfen)
- akdeniz oyunlarının açılışında ajda pekkana konser verdirmek kimin fikriyse son derece hak verdim. çünkü türkiye'nin tarihinin eksikte olsa anlatılıdığı bu gece bu tarihe tanıklık etmiş birisi gerekliydi. e bunu ajda pekkan tanık olmayacak ta nenem mi olacaktı? *
muhteşem bir açılış olmuştur.
ben türkiye'den en fazla halk oyunları filan bekliyordum. * ama beklentimin çoook üstünde bir organizasyon olmuş. çok beğendim.
bir tek baştaki enbe orkestrası doğru bir seçim olmamış.

kurtuluş savaşımızı ve savaştaki türk kadınlarının rolünü anlattıktan sonra, ay yıldızın denize yansıtılması ve daha sonra denizin kana dönüşmesi en beğendiğim bölümüydü. türk devletlerini temsilen yapılmış bu bölüm.

bu arada, açılışta atatürk'ten bahsedilmediği söylenmiş. bunu söyleyen herhalde hayatında olimpiyat izlememiş olmalı. * olimpiyat açılışlarında sadece kültürel ögeler vurgulanır. atatürk siyasi bir lider olduğuna göre olimpiyatlarda yer alması uygun olmazdı. ki şimdiye kadar hiçbir ülke siyasi liderini böyle bir açılışta sergilemedi.
açılışını osmanlı cariyeleri yapmıştır. aman ne kültür tanıtımı.