bugün

derecelendirme kuruluşu standart and poor's tarafından yapılmış artırımdır.

http://www.bloomberght.co...turkiyenin-notunu-artirdi
eee bize ne düşecek hacı?

şeklinde sorulacak sorudur. hayır varsa benim üzerime düşen pay ben onu alayım.
türkiye uluslararası büyük fonlar için önemli olan yatırım yapılabilir ülkeler sınıfına yükselmiştir.

uluslararası büyük fonlar mevzuatları gereği kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altında olan ülkelere yatırım yapamıyorlar.

Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması fonlar için mevzuat engelini kaldırmıştır.

dolayısı ile türkiye'ye para akışı hızlanabilir.
borsayı coşturan artıştır. bugün italya'nın notunun düşürüldüğünü düşünürsek, daha da anlamlıdır.
bu arada rosava nerde?
2008 krizinin bir hafta öncesine kadar lehman brothers'a, jp morgan chase'e falan a+ cart curt notlar veren derecelendirme kuruluşlarından bir tanesinin yaptığı eylem. yani bunlara borçlanabilir, paranızı işlettirebilir vs vs yapabilirsiniz demişlerdi.
tekrar ediyorum: bir hafta

tabi türkiye'ye inşallah bir faydası dokunur. para akışı, akış hızı vs. falan artar. ama finans dünyasının, mütemadiyen şişirilip şişirilip en sonunda patlayan balonları gibi olmayız inşallah.
sıfırcı hoca olarak bilinen derecelendirme kuruluşunun verdiği nottur.

türkiye hala hak ettiği seviyenin çok altındadır.
tl cinsinden yatırım yapılabilir ülke seviyesine yükselten nottur. cari açık korkusu yüzünden sadece tl cinsinden arttırım yapılmıştır.
borsada gördüğüm en hızlı yükselişe sebep olmuş olay. haberi televizyondan duyup kafamı ekrana çevirmem arasında geçen 30 saniye içinde 5000 puan imkb-30 u arttırdı, bir de döviz cinsi not artarsa olacakları düşünemiyorum. ayrıca her hisse aldığımda not düşürüp sattığımın ertesi günü ülkemin notunu arttıran standart and poor's beni takip etmekten vazgeç artık bana ne kastınız var kardeşim ???
http://www.bloomberght.co...zun-yukselmesi-cok-onemli
bana yaramayan kilise nin papazı durumudur. türkiye nin notu artıyor ama bana mı artıyor godomanlara artıyor.
iki kademe birden artırılmıştır.

http://ekonomi.milliyet.c....2011/1440934/default.htm
döviz cinsinden değil sadece yerel para (yani tl) cinsinden not artmıştır.

bu da ne demek "dışardan oluk oluk para gelecek" diye ümitlenenlere "babayı alırsınız" anlmına geliyor.

evet önemli, yerli girişimci için önemli, ama yabancı girişimci için hala yerimizde sayıyoruz.

tv lerin ekonomi yorumcularına bakıyorum, çok abartıyorlar...
yükselen ekonomik değer türkiye nin kağıt üzerinde de yükselmesidir.
altının düşmesine vesile olan artmadır.
türk insanına da yarayacak hadisedir.
zira kredi notu, ülkelerin ödediği faizi etkileyen bir unsurdur. düşük kredi notu demek devletin daha çok faiz ödemesi demektir. notun yükselmesi ise faizin düşmesi demektir. doğal olarak bu doğrudan halkı da ilgilendiren bir husustur.

iktisatçı süleyman yaşar bir yazısında bu durumu çok somut şekilde anlatmıştı;

--spoiler--

mesela bu yıl hazine, 47.5 milyar lira faiz ödüyor. halbuki türkiye'nin ülke notu "yatırım yapılabilir" seviyede olsa, 14.5 milyar lira daha az faiz ödeyeceğiz.

--spoiler--

türkiye'nin "yerel para birimi cinsinden" kredi notu 'yatırım yapılabilir' seviyesine ulaştı. elbette bunun bizler için de somut olumlu yönleri olacaktır.
kılıçdaroğlu nun muhteşem muhalefeti sayesinde olmuştur.
yoksa türk ekonomisi batmıştır. ülke bitmiştir....
(bkz: kaptık yine şukuyu)
bu artırmaya rağmen hala ha battı ha batacak denilen irlandaya yaklaşamamış kredi notudur. ya bütün dünya bize düşman notumuzun artmasını istemiyolar yada başka bişey olamaz. şaka bir yana daha çok yolumuz var.
borsanın tavan yapması.
nerde gamlı baykuşlar nerde felaket tellalları şimdi üzüntüden 1 ay uyuyamazlar sen gene başka partiye oy ver ama ülkenin kötü olmasından başka dualar bul kendine lütfen.
amerika'nın bile tarihinde görülmemiş bir şekilde kredi notunun düşürülmesinin ardından türkiye'nin kredi notunun arttırılması türkiye için çok büyük bir haberdir.
görünüm pozitif bırakılarak bir sonraki not artışının sinyali verilmiştir.