bugün

Şuan yaşadığımız temmuz imiş..
2 gün önce yelek giydim anasını satayım. Harbiden soğuk bir temmuz neredeyse temmuz değil Eylül ile Ekim arasında birşey.
kanıt nerede diye sordurtan (bkz: son 150 yılın en soğuk kışı geliyor) tadında sallamasyon bir iddia.
iklimden anlayan varsa bizi yeşillendirsin böyle bir durum önümüzdeki mevsimler için dengesizlikler oluşturur mu.
meteoroloji sevdalası biri olarak,
son 13 senenin desek doğru olabilir o da istanbul için,
iddiayı çürütmüş olalım hemen:

istanbul ahl istasyon verilerine göre temmuz ayı sıcaklık ortalaması normallerin sadece (0.3+) derece üzerinde gidiyor.
uzun yıllar sonra sıcaklıklar ortalamalara inmiş durumda.
en son ortalamalarda geçen temmuz 2004 ve 2006 seneleri oldu.
görsel
Temmuzda çok yağmur gördüm ama geçen günkü yağmurda ilk defa üşüdüm. Temmuz ayında pencere kapalı yattığımı hatırlamıyorum. Geçen akşam kapattım.
Şüphesiz işimize gelen durum.
Ve bence en güzel temmuzu. Muğla'da hiç böyle bir temmuz görmemiştim.

25 yıldır ilk kez küresel ısınmanın bir faydasını gördüm.
tamam soğukta "hele karadeniz 19-20 derece" demiş adam amk. herhalde karadeniz haricinde sadece akdenizde yaşamış. yılın yarısında samsunda diğer yarısında yozgattayım. bi ara merak ettim baktım. geçen aydı galiba. samsun 32/26 iken Yozgat 28/12 idi. şu sıralar da gece rahatlıkla 10 a düştüğü oluyor. doğu tarafı daha soğuk galiba. 20 soğuk mu oluyor amk. evet. teşekkürler.
şaka gibi,
gerçek verileri paylaşıyorsun, eksileniyorsun.
bilimsel entry ler bu sözlüğe fazla, özür dilerim.

t: aslı astarı olmayan bir iddia.
bu istatistikleri götünden uyduran bir ekip falan var herhalde sırf bu iş için çalışıyorlar. 150 yılın en sıcak ayı ! 245 yılın en uzun yağmuru ! 500 Yıldır ilk kez kar yağıyor ! falan ahahaha böyle bir istatistik tutmak mümkün değil sallamayın.
Gerçekten her sabah soğuk duş alan ben, geçen hafta yorganla bir temmuz gecesi geçirdim. Harikaydı.

Yer: istanbul.
Ben bööyyle serin temmuz görmedim.
Yine aylardan Temmuz
Sanki Sende kaldı bi yarım karpuZ.
Küsuratlı söyleyeyim de inansınlar tadında bir başlık olmuş.

Şahsen ben inandım.
Kıyametin yaklaştığına işarettir. Yoksa siz hâlâ bizim gönderdimiz alametlere inanmadınız mı? Şüphesiz ki Allah, sizi zorlukla terbiye edendir. Yok lan yok, basit bir hava olayı işte. Arada lazım böyle.
muhtemel doğru tespit.

o kadar yılları bilmemde serinlik ve yağmur hiç bu kadar uzun sürmezdi hakikaten.
Ulan istanbul'da montla oturuyoz. Bu nası temmuz?
Hiç şikayetçi olmadığım hadisedir. Yıllardır Gaziantep'te yaşıyorum ilk defa bu kadar serin bir temmuz yaşıyorum.
korkulacak bir şey yok demek ki 140 yıl önce de serin geçmiş. bir bozulma belirtisi olsaydı tarihin en soğuğu olurdu son 139 yılın değil.

rahmetli abdülhamit'in 4. yılına denk geliyor soğuk yapan sene.
Kıyamet alemetidir.
Temmuzda kısa kol - short ve pencere açık uyurduk. Şimdi kombiyi 38 derecede bırakıp uyuyoruz.
Klimacılar üzgün.klimacılar perişan.
en sevdiğim temmuz ayı olmasının sebebidir. tamam kışın soğunu bende çok sevmiyorum ama yaz aylarında havanın kapalı olmasına ve o havaya uygun aktiviteler yapmaya bayılıyorum nedense. kitap okumak gibi, dışarıya çıkıp yürümek gibi, en sevilen filmi izlemek gibi. kahvaltı öncesi o toprak kokusunu hissetmek gibi.
sevgili temmuz ayi,,
Lutfen kendine yakisani yap denize gitmek istiyoruz.
Adana, antalya, diyarbakir, gaziantep ve mersinliler bunu begendi.