bugün

Müyesser Yıldız'ın BiLGEOĞUZ YAYINLARI'ndan çıkan muhteşem kitabı.
100 Yılın Hesabı - Türk'ü Tasfiye Projesi adlı kitaptan :

sultan 2. abdülhamid hatıralarını yazmaya başlarken, şöyle diyordu :

" bütün imparatorluğu bir daha ele geçmez şekilde kaybediyoruz. bu yenilginin müsebbipleri var, hainleri var, suçluları var, yardakçıları var...
koskoca bir ülke kaybetmenin acısı içinde çırpınan vatan evleatlarına, her şeyi doğru görmeleri, doğru değerlendirmeleri için yazıyorum. kimi suçlayacaklarını bilsinler, kimin yakasına yapışmak gerektiğinde şaşırmasınlar diye ...
tarihin hükmünü beklemeden, dosdoğru düşünebisinler, bir daha ne yapmaları gerektiğini idrak etsinler diye ... "

ben de, üstelik aynı yöntemlerle yeniden bir darboğaza sokulan türkiye'mizin, aynı zamanda 2. meşrutiyet'in 101. yıldönümü de olan 2009'daki görüntüsünü, tarihe not düşmek istedim. elbette tarihçi değilim, olamam da ...
ama bugün dünyanın ve türkiye'nin tarihi yeniden yazılıyor, kısacası farkındayız veya değiliz, tarihe tanıklık ediyoruz. o yüzden yaşadıklarımızın, gözümüzün önünde cereyan eden hadiselerin, dünden hiç farklı olmadığını anlatmayı bir görev saydım, bunun için illa da tarihçi olmak gerekmediğini düşündüm. şunu yapmaya çalıştım : önce güvenilir büyüklerimizin çalışmalarından yararlanarak, osmanlı'nın yıkılış yıllarını, bu dönemdeki en önemli olayları derledim. ardından bir bütün olarak bakılmadığından adı konulmayan, konulmak istenmeyen gelişmeleri, mümkün olduğunca yorumsuz aktardım.

başbakan recep tayyip erdoğan'ın çok sevdiği sık sık kullandığı bir söz var : hafızayı beşer nisyan ile maluldür ...
işte hareket noktalarımdan birisi de bu oldu. işin uzmanları hariç, çoğumuzun - yeni kuşakları saymıyorum bile - osmanlı'nın yıkılış yıllarını tam olarak bilmediği gün gibi ortada. müsebbipleri kim veya kimlerdir ?

evet bizim de meselemiz, birilerini sevip sevmeme değil, sadece son vatan toprağımıza sahip çıkma ve tarihin hükmünü beklemeden bugünden doğru düşünüp, ne yapmamız gerektiğine karar vermeye naçizane katkıda bulunmaktır.

sayfa 13.
tekel ile ilgili : #14934805
(bkz: emperyalizmin marifetleri)