1. 1.
    bir şeyin üstünlüklerini, iyi yanlarını söyleyerek onu yüceltmek, methetmek.
    ... leskote
  2. 2.
    kişinin yüzüne karşı yapılanı her tarafı aksatacaktır. nedense yapılmamalı. nedenini bir araştırmak lazım.
    2 ... queen dinleyen adam
  3. 3.
    takdir etmek ile ayrı şeylerdir.

şimdi bu önemliydi. çünkü övmekten bahsedeceğim, takdir etmek ile karıştırılırsa olmaz.

övmek genelde bir anlam yükleme, varoluşsal bir kimlik kazanma, bir çeşit kendini gerçekleştirme kaygılarıyla peydah olan bir davranış.

iki şey var, bir; nesneye anlam yükleme, iki; kişinin kendi kendisine, sosyal bir araç hatta bazen amaç olarak anlam yüklemesi.

nesneye anlam yükleme dürtüsü daha bağımsız kişinin kendisiyle ilgili bir şeyden. yani sosyal bir mekanizma yok pek burada. bir düşsel oyuncak, bir arzu nesnesine ihtiyaç duyuyor kişi ve bu title'ı veriyor beğendiği, beğendiği için, onu o duyguları tattırdığı için bir minettarlık oluyor. ve onu yücelterek, sanki ona olan borcunu ödüyormuşçasına bir tür kaygı gideriyor.

ikincisi asıl bahsetmek istediğim. sosyal olan. burası biraz daha sahte ya da ne bileyim; ne bir arzu nesnesi var, belki varsa bile asıl övmenin nesnesi pek önemli degil. sallıyorum bir müzik grubu, veya medyatik herhsngi bir şey. arkadaşımız bir müzik grubuna bayılıyor diyelim. övüyor sürekli. bu durumda asıl amacı kendisine bir kimlik edinmek, beğenileriyle. yani bir çeşit profil oluşturuyor kendine. ben şunu şunu beğenirim gibi bir seyden ziyade, onu beğenen benim. beni bu şekilde tanıyın gibi bir kaygı.

neden takdir etmekle karıştırılmasın? çünkü takdir de evet kimi zaman saf tutmaya vesaire neden olur ama yapacak bir şey yok. sırf bu yukarda bahsettiğim "sahtelik" meselesinden dolayı ya da en azından işte o nesnenin çok da mühim olmadığı durumdan dolayı insanlar beğenilerini de gizlemek durumunda değil. çünkü bazı insanlar bu durumu çirkin bulup ilgilerini çok gizli saklı tüketiyor olabilir. bu da yorucu. eminim o çok sevdiğiniz filmi tekrar annenize, babanıza, sevgilinize izletmişsinizdir tekrar tekrar. tekrar aynı şeyi izlemek pahasına bile olsa, paylaşmak güzel.

ama işte bir filme 10 kez gidip, her fırsatta, 10 kez gittim o filme diye belirtmek gibi şeyler... ve aslında o övgü nesnesinin de çok önemli olmaması. önemli olsa bile yine de önünde sonunda bu içi boş ve bir şey ifade etmeyen övgü? yani neden beğendiğinden bahset ne biliyim, napalım 10 kez gittiğini?

dikkat edin çok fazla göreceksiniz bu kaygıları. hepimizde var. "sahte" falan dediğime bakmayın, bu bir eleştiri değil. durum, vaziyet bu. adam pink floyd tişörtü giyiyor, sonra "abiii yea nasıl müzik yapmışlar yeaaaa..." gibi. yani şu sözlük, herkesin beğenilerini teşhirlediği bu internet ortamında, kalkıp bu tur bir kaygıyı eleştirmek abes olur. olgu. hatta konuşmak başlı başına, bırak övmek'i. duruyor işte orda. artık neyse, just sayyyin
    ... nuclearbat