bugün

97 sene önce bugün...
13 ağustos 1921.
yunan ordusu eskişehir üzerinden taarruza kalkmış, milli iradenin kabesi olan tbmm'yi ele geçirmek üzre ankara'ya yürümekte.
23 nisan 1920'den beri aralıksız çalışan gazi meclisimizin gazi mebusları milletten aldıkları yetki ile vatan için gecesini gündüzüne katarak çalışmakta.

aşağıdaki fotoğrafı kurtuluş dizisinden aldım,
kahraman ordumuz başkomutanı ile birlikte sakarya'nın doğusunda savunma yaparken gazi mebuslarımız da gazi meclisimizde nefeslerini tutmuş bir şekilde muharebeyi yaşamakta...
görsel

hüsrev gerede'nin etrafında toplanan mebuslar cepheyi an be an kara tahta başında takip edip münazara yapmakta.
görsel

işte savaşın en çetin şartlarında türbe tepe'nin düşmesi ve yunan taarruzunun sakarya'nın doğusuna ilerlemesi ile gaz meclis kayseri'ye taşınma kararı alır.
o an dersim mebusu diyap ağa kürsüye çıkar ve;
"ben milletten yetki alarak bu meclise geldim, bu meclisten kaçmak için gelmiş değilim, ben bu memleketi muhafaza ve müdafaa etmek için gelmişim. ben kaçmıyorum ve burada kalıyorum..."
der ve gazi meclisimizin tüm mebuslarının hissiyatını zikreder.
görsel

ve gerek gazi meclisimizin bu duruşu, gerek kahraman ordumuzun gayretleri ile 22 gün 22 gece süren muharebe sonunda sakarya zaferi kazanılır, türk ulusunun 1699'dan beri süregelen geri çekilmesi son bulur, gazi meclisimizin kahraman mebusları da ankara halkı ile birlikte zafer kutlamaları yapar...
görsel

şimdi bugüne dönecek olursak.
memleketimizi yönetenler "kuşatma altında, saldırı altında" olduğumuzu söyleyip milletten fedakarlık bekliyorlar.
ama bakıyorum ki gazi meclisimizin üyeleri tatile çıkmış, gününü gün etmekteler.

97 sene önce bugün tbmm'nin yatakhanesinde gözlerine uyku girmeyen, hüsrev gerede'nin etrafında toplanıp cepheden haberleri dinleyen, yaralı askerlerimiz için ilaç bulmaya çalışan, gerektiğinde imalatı harbiye tezgahlarına gidip mermi üreten, cepheye mühimmat için hamallık yapan o mebusların yerine, ülkenin şu kriz halinde tatil yapan gününü gün eden, türkbükünde, alaçatında tatil yapan vekiller oturuyor...

bir ülke 100 yıl içinde bu kadar karaktersizleşebilir mi?
karaktersizleşebiliyor işte...

o yüzden kimse saldırı altındayız, ülkemiz tehdit altında falan deyip vatan millet sakarya edebiyatı yapmasın.

bulunduğunuz makam gazi meclistir.
gazi meclisimizin koltuklarını, manevi ruhunu lekelemeyin...
yeni sistemde meclise gerek yok kapatın gitsin.
Güzel tespit.
Biz rahatız bize birşey yapamazsın mesajı verir. Vekillerime hayırlı tatiller.
Chp tekirdag millet vekili faik öztrak toplanti çagrisi yapti iktidarin zikinde bile degilmis demek ki.