bugün

anayasanın dördüncü maddesinde ki gizli tehlike

cok gizli bilgileri paylasiyorum okuduktan sonra silin bu yorumu. yuzdeyuz calisiyor.

soyle ki, anayasa'nin dorduncu maddesi teknik olarak degistirilebilir. fakat bu maddenin degistirilmesi demek, ilk uc maddenin de degistirilebilecegi anlamina gelir. yani dorduncu maddenin degistirilmesi, dolayli olarak ilk uc maddenin de degistirilecegi anlamina gelir. bu durum da anayasa'nin ruhuna aykiridir.

anayasa mahkemesi boyle bir durumda, dorduncu maddenin degistirilmesi teklifini dogrudan reddedebilir. fakat referandumla birlikte mahkeme uyelerinin buyuk cogunlugu tbmm tarafindan atanacagindan, iktidar partisi kendi leyhinde karari gecirebilecek, siyasallasmis uyeleri atayabilir. bu dadorduncu maddenin degistirilmesinin, bizim yorumladigimiz gibi yorumlanamayabilecegi anlamina gelir. yani sike sike isteseler ilk uc maddeyi degistirirler.

ha bunu yaparlarsa ne olur? eskiden olsu tsk sokaktaki hoparlorlerden tsk ulke yonetimine el koymustur seklinde bir aciklama yapabilirdi, ama artik o da yalan. ne olur? ulkede ic karisiklik cikar. kutuplar keskinlesir, islam ve laiklik yanlilari catismaya baslar, pkk iyice azitir falan. sonra? sonra bir gece ansizin birileri demokrasi getirir ne oldugunu anlamayiz bile.

nerden mi biliyorum? yillarca anayasa hukuku dersi aldim da ordan biliyorum.