bugün

hz ayşe

öncelikle şunu belirteyim. birçok üyesi bulunan hanefi mezhebinin kurucusu imamı azam ebu hanife hazretlerinin belirttiği üzere sahih sadece 16 tane hadis vardır. geri kalan hepsi şaibelidir. yani kesin olarak peygamber efendimizin söyleyip söylemediği meçhuldur. ebu hanife hazretleri peygamber efendimizden yaklaşık 100 yıl sonra yaşamış bir zattır. ünlü hadisçi buhari hz. ise ( burdaki hazretleri ekini saygıda kusur etmemek için koydum, sonuçta islam için çalışmış büyük bir zattır ancak belki de yaptığı islama yarardan çok zarar vermiştir) imamı azam hazretlerinden 100 yıl sonra yaşamıştır. şimdi akıl var mantık var. kendisinden 100 yıl önce yaşayan ebu hanife hazretleri sadece 16 hadisin sahihliğini belirtirken kendisinden 100 yıl sonra gelen buhari hazretlerinin sunduğu hadislerin peygamberimize ait olduğu ne kadar güvenilirdir? ebu hanife hazretlerinden sonra ortaya hadislerin toplanmış olduğu bir yazılı kaynak çıkmadı, buhari hazretleri bilgi olarak ebu hanife hazretlerinin çok üstünde de değildi. bakın sakın yanlış anlaşılmasın peygamber efendimizin söylediği bir söz doğru olmayabilir demiyorum haşa ama şu an islamın temel kaynaklarından ikincisi olarak gösterilen hadislerin gerçekten de peygamber efendimize ait olduğu şüphelidir. bunu söylemek de insanı dinden falan çıkarmaz çünkü sadece 16 tanesinin sahih olduğu mezhebimizin öncüsü imamı azam hazretleri belirtmiştir. ancak sahihliği kesin olan bir hadisin doğruluğunu inkar edersen o zaman kafir olursun o ayrı. kısacası konumuza dönersek hz. ayşe'nin evlenme yaşıyla ilgili hadis diye getirdiğiniz kaynakların tam olarak güvenilirliği yoktur. bir de en son olarak şunu söyleyim islamın şartları zamanın şartlarına uyarlanmaya müsaittir. misal peygamber efendimiz savaş ganimetlerini savaşa katılan askerlere dağıtırken hz. ömer bu uygulamayı kesmiş ve ganimetin büyük kısmını devlete aktarmıştır. yani kesin emredici hükümler hariç diğer kurallar zamana uyarlanabilir. islamın bu konudaki kesin emredici hükmü evlilik için gerekli yaş şartı doğurganlık ehliyetinin kazanılmasıdır(hz. ayşe'de de bu şarta uyulmuştur) ama bu demek değildir ki illa adet görmeye başlayan kızı koynuna alacaksın. günün şartlarında ve toplumun değerinde alt sınıra uyulmak koşuluyla kaç yaşında evleniliyorsa o yaşta evlenilir. sözüm ona islam ülkelerinin sapık vatandaşları dini kendilerine göre yorumlayıp da ''çocukları'' nikahına alıyorsa burda dinin bir suçu yoktur. şimdi 18'den önce evlenmek abes gelebilir ama unutmayın bundan daha 50 yıl önce bu yaş 13-14 idi. hatta benim babaannem 12 sinde evlenmiş. bu yaşlarda evlenmeye yobazlık diye bakanların daha orta son sınıflarında veya liselerde çocukların ergenlik azgınlıklarıyla yiyişmesine ayy ne güzel aşk yaşıyorlar deme iki yüzlülüğü de ayrı bir ironi konusu ama yazı çok uzadığı için değenmeyeceğim.

not: bu yazdıda kesinlikle buhari'deki bütün hadisler asılsızdır demiyorum içinde doğruları da vardır ancak kesin olarak doğruluğu tescillenen imamı azam hazretlerinin tespitine göre 16 tanedir. gerisinin peygamber efendimize ait olup olmadığı şüphelidir.