bugün

mustafa kemal i putlaştırmak

mustafa kemali putlastirmak aslinda 1950 li yillardan sonra turkiye etkinlesen bir olgu. ozellikle pasanin olumunden sonra dunya savasi ile ugrasan turkiye de aslinda bu tarzda bir konu gundeme gelmemis ancak ve ancak ordu mudahaleleri ile rejimi koruma bahanesi ya da nedeni ile yonetime el konulmasi sirasinda yonetime el koyan kisiler surekli olarak ataturku referans gostermislerdir. bu durumda aslinda turkiye de insanlari bir yol ayrimina itmistir. burada, bazi cevreler ataturkun karakteristik ozelliklerinden bazilarini cok fazla on plana iterek insanlarin boyle olmasini ve bundan sonra her yetisen er kisinin bu tarzda davranmasini beklemislerdir. buarada bu sahsiyetlerin ataturk uzerinden kendilerine cikar saglama gibi bir kaygilari da oldugu aciktir. iste bu nokta insanlari bizden ve bizden olmayan olarak ayirmistir. tum vatandaslarin bu iki gruptan birinde olmadigi asikardir ama bu gruplardaki insanlara gore vatandas ikiye ayrilir ya bizdensin ya da degilsin. bizdeni belirlemek icin tek kriter ise ataturke ne kadar benzedigindir. benzeme konusundaki tek kriter ise ataturku o grupla ayni perspektiften gormendir. onun laik ve asker kisiligini on plana cikarmis olan kisi iste bu grubun istedigi vatandastir. bu durumda vatandas anti-ataci olmamak icin kendi davranislarini ozgur birakmak yerine ataturke benzemeye yonelir. artik ne kadar ataurkcu oldugu ona ne kadar benzedigi ile alakalidir. bu da ataturku bir insan olarak degil insan ustu ozellikleri olan bir varlikmis da ona benzemeye calisarak kendimizi gelistirebilirmisiz gibi gormeye neden olmsutur. bu andir ki ataturk arti putlasmistir.
ek olarak, 10 kasim gunu dugun yapilmasinda bir sorun yoktur asil sorun sudur ki bir milletvekilinin ozellikle partisi irticai faaliyetler gosterdigine dair iddalar ile bogusurken, turkiyedeki bazi kesimleri tahrik etmeye calisirmis ve kendi kesimine de bakin ben ne gusel bunlari tahrik ettim mesaji vermesidir.yoksa 10 kasimda herkes evlenebilir ancak siyasi bibr kisiligin ozellikle o gunu secip o gunde bir dugun yapmasi cok da iyi niyetli bir yaklasim degildir. ne gerek vardir, gerginlik yaratacagi acikca bellidir, e ozaman bir gun daha bekledir, ama adam bu isten rant saglamaktadir oy almaktadir, iste turkiyede siyaset boyledir. ataturkculer ile anti atacilarin birbirlerine nasil koydum ama demesidir.