bugün

tarihte aralik

27 aralık:

Eski başbakanlardan Şükrü Saracoğlu 1953'de istanbul'da hayatını kaybetti.

1907: Paris'te II. Jön Türk Kongresi yapıldı. Sonuç Bildirisi'nde Sultan Abdülhamit yönetimi eleştirildi.
1919: Samsun'da ateşlediği kurtuluş mücadelesinin ardından Erzurum ve Sivas kongrelerini toplayan Mustafa Kemal Paşa, Heyeti Temsiliye üyeleriyle Sivas'tan Ankara'ya geldi.
1928: istanbul Belediyesi, eski harflerle yazılı tabelalarını değiştirmeyen dükkan sahiplerini cezalandırdı.
1936: istiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy 63 yaşında istanbul'da öldü.
1939: Erzincan'da Richter ölçeğine göre 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi: 32 bin 962 kişi öldü, 100 bin kişi yaralandı.
1976: Van'da, 24 kasımdaki depremden sonra, bölgede yardım çalışmaları yapan askeri helikopter düştü, dört subay şehit oldu.
1977: Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanlığı'na Abdullah Baştürk seçildi.
1978: Bağımsızlık savaşında genelkurmay başkanlığı yapan Cezayir Devlet Başkanı Huari Bumedyen 46 yaşında öldü.
1979: Özel eğitimli bir Sovyet birliğinin Kabil Havaalanı'nı ele geçirmesinin ardından, Kabil'deki Afgan hükümeti devrildi. Afganistan Devlet Başkanı Hafızullah Amin görevinden uzaklaştırıldı ve öldürüldü. 10 yıldan fazla sürecek içsavaş başladı.
1981: Hacettepe Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç.Dr. Bedrettin Cömert'in katil sanığı Rıfat Yıldırım, Berlin'de yakalandı.
1999: Yargıtay Dördüncü Hukuk Dairesi, türbanın yüksek öğretim kurumlarında serbest sayılan kıyafet kapsamında düşünülemeyeceğine karar verdi.
güncel Önemli Başlıklar