bugün

18 kişinin engelli gence tecavüz etmesi

en basta "hayvanliktir", "orospu cocuklugudur" diyen herkesi kiniyorum. ben hic bir hayvanin boyle bir ise giristigini gormedim, duymadim; robotu boyle bir seye programlasan o bile bir noktada durur "bu ne ya, ben ne yapiyorum?" diye devrelerine sorar. birisi yukarida guzel dedi; orospu cocuklari bile hakaret davasi acar boyle bir hadisede sifatlari kullanildi diye.

hadise su: bu tip olaylar belli zaman araliklariyla toplumun karsisina cikiyor. bu ilk degil, gidisat oyle gosteriyor ki son olmayacaktir. eskiden (ben diyeyim 15 yirmi yil oncesine kadar, siz deyin 25 otuz yil oncesine kadar) boyle olaylar bu kadar yogun degildi; yada vardi da, bu kadar haber olmuyordu. aslinda bu bile tek basina incelemeye deger bir hadise: vardi da biz mi duymuyorduk, yoksa simdilerde zaten var olan bir durum daha cok mu irdelenmeye basladi? yani aslinda artis yok da insanlar daha fazla duymaya basladigi icin artiyor mu zannediyor?

bir de basinin bu olaylari aktaris sekli muhim: sanki ortada toplumsal bir sorun yok da, bir kac kendini bilmez sinirdan kacak giris yapip hic bu toplumla ilgisi olmayan bir takim gudulerle etrafa dehset sacmislar gibi sunuluyor olaylar; sadece bu hadise degil, tum benzerleri. hic gormedim, duymadim bir haberin icinde, altinda, kosesinde bir yerde devletin bir yetkilisi, bir psikolog, bir sosyal ilgili/ bilgili sahis bir beyanatta bulunsun, gazeteciler de haberle beraber bunu da versinler. yok malesef: topluma zaten sinirleri bozulacagi garanti haberi ver, millet cildirsin, ondan sonra cekil kenara tiklanma oranlarini hesapla. sonra git sirketlere de ki "bak bizim site bu kadar tiklanma aldi, bizde reklam vermek icin su kadar para vereceksiniz". git bak sitelerine, firil firil reklamlar donuyor haberin saginda solunda, bu da kendi capinda bir utanmazlik degil mi? ben bu zihniyetle o 18 kisi arasinda toplumu ve sosyal duzeni yaralama ve sorumsuzluk adina pek de bir fark gormuyorum. sozde ciddiye aldiklarini soyledikleri bir hadiseyi en sorumsuz bicimde, tipki vaktinde akil hastalarina bilincsizce elektrik veren doktorlar gibi, "salalim bakalim ne olacak" mantigiyla sunuyorlar.

siradan insanlar; yani bizler; yani bu isler dunyada nasil oluyor, bu ulkede benzer hadiselerde artis mi var, cinsel bastirilmislik mi, nedir ne degildir pek haberi olmayan insanlar olayin kaymagina bakip (cunku o kadari verilmis) elbette sinirleniyor, bizim isimiz bu. peki isleri bu olaylari anlayip anlatmak, soruna derinden veya baska acidan bakmak olan insanlarin sesleri neden duyulmuyor?

pis memleketiz vesselam; ama pisligimiz insanliga mahsus olan ve olabilecek sorunlarimiz olmasindan degil, bunlara karsi kemiklesmis, kurumsallasmis ve derin bir kultur haline gelmis olan ciddiyetsizligimizden kaynaklaniyor...