bugün

dunya siyasetini cozmus kahvehane adami

kahvehanede oturduğu süre boyunca muhabbet etiikleri tipler sabittir. hergün aynı adamların geldiği o mekanda , hergün aynı konular açılır, aynı konulara aynı fikirler beyan edilir. aynı adamların değişmeyen fikirleri ile çıkmaza dönen bu fikir çatışmasında , hep aynı bok olur. hiç uzlaşılmaz , herkes ille de eşşeğimin parası der. sonuç değişmez ama bir kazanç da doğmuştur elbette ; o da yarın da aynı konuyu konuşup , aynı fikirlere karşı durma şansı ve ertesi güne yine aynı konuyu taşıma kabiliyeti.

bu kişiler her kime oy verirlerse versinler , seçimlerden yaklaşık 1 sene sonraya kadar o partiyi savunurlar , aleyhtarlarına karşı. daha sonra türkiye şartlarında olması muhtemel bir olay oluverir. ''bir daha bu nanuna goduhlarıma oy verenin...'' cümlesi çıkagelir. artık roller değişmiştir. seçimler de yakınlaşmıştır hani. icraatler hoşa gitmemiştir. bu da fos çıkmıştırya hani , parti değişecektir. demeçler de buna paralel olarak endek döndek bir hal alır. 1-2 sene önceki adamdan eser yoktur. ''vay nanu koim , hani sen böyle diyordun?'' dur ama ''işte öyle abi.. ben nerden bilirdim bunların böyle şerefsiz olduğunu''dur. ''zaten bunlar hep seçim olana kadar adam.. sonra... ben bunların...''dır.. kahvehane adamı hayatının ergenlikten sonrasını kahvehanede geçiren insandır. hayat felsefesi gelen kozlar , yerden çektiği okeyler ve domino taşlarının cazibesi etrafında şekillenir. o hayat okulunda yetişmiştir , okuyup da mezun olması en zor okul da o dur zaten *. o yüzden o ne diyorsa doğrudur , aksi bir fikri kabul ettirmeye çalışan insan ise tam bir anguttur... sebebi de burda yazılanları okumamış ya da akıl edememiş olmasıdır...
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar