bugün

boks sporsa kavga olimpiyattır

hayatında kum torbasına dokunmamış, lapa görmemiş,ciddi bir antrenman programıyla müsabakalara hazırlanmamış insanın söyleyebileceği cahilce cümle. boks ve özellikle kickboks yaparken vücutta çalışmayan hiçbir kas yoktur bu birinci nokta. diğer nokta ise bu spora saygı duyulması gerektiğidir. golf için spor yakıştırması yapılırken boks gibi gerçek bir spor hakkında vahşet, birbirini dövme vs demek saçmalığın daniskasıdır. ringe çıkan kişiler yeri gelir arkadaş olurlar, yeri gelir aynı salonun sporcusu olurlar yeri gelir kardeş olurlar. boksta amaç birbirini dövmek değildir maalesef bunu anlatamıyoruz insanlara. kaç tane kickboks maçı gösterebilirsiniz bana sporculardan birinin bacağının kırıldığı? ben size ligler başladığında her hafta en az bir maç gösterebilirim. aynı şekilde amerikan futbolu, basketbol vs. boks ve kickbokstan çok daha fazla sakatlık yaşanan sporlardır. ama nedense bunlara kimsenin lafı yok.herşeyi geçtim kaç tane boks maçından önce veya sonra kavga çıkıyor? bir de futbol maçlarına bak bir de basketbol maçlarına bak. ülkemde olsun yurt dışında olsun. hani adı boks ya, dövüş sporu ya kavga ediyor herifler, birbirlerini dövüyorlar . herşeyden önce biraz saygınız olsun demem gerekiyor. bilgisayar başında bir bok yapmayan heriflerin bu tarz sporlara bu kadar yüklenmesi açıkça insanı rahatsız etmiyor değil. herşeyi vahşet, kavga olarak anlıyorsanız size yazıklar olsun derim başka da birşey demem. yalnızca vahşet, kavga ise bu spor yarın hemen başlayıp görün ne olduğunu aslında. yorucu kondisyon ve ağırlık antrenmanları, düzenli bir beslenme programı, teknik ve taktik antrenmanlar. burada yazınca oldukça kolay duruyor değil mi?
(bkz: bsg çay koy gel)