karım başka erkekler ile yatabilir

Bu biraz fazla kardeşim.
Elbette yatabilir. Buna engel bir durum yok neticede.
Ruhun bile duymaz.
Fakat "karımın başka erkeklerle beraber olması beni rahatsız etmez.
Elbette yatabilir. Bunu hoş görürüm, bu durumla yaşamak beni etkilemez. Eşim çok eşli olsun gül gibi geçinip gideriz." demek ayrı.

Bir ünlü kişisi zamanında
Karım başka erkeklerle flört edebilir. demişti. Flört daha masum. Daha kabul edilebilir gibi görünüyor.

Şahsen ben eşime kesinlikle sadık bir koca olurum.
Ama siz ne kadar iyi bir koca olursanız olun eşinizin başka erkeklere ilgi duymasının önüne geçemezsiniz. Kalbini mi mühürleyeceğiz, eve mi hapsedeceğiz kardeşim.

Sen mükemmel bir koca olmaya çalışıp üzerine düşen her sorumluluğu harfiyen yerine getirmekle mükellefsin.
Eşin de başka erkekleri hayatına almamakla elbette.
Ama buna rağmen karın, sevgilin başka erkeklere de ilgi duyabilir. Görüşebilir.
Onu durduramazsın ki. Yapacaksa yapar.
Bu seni gavat da yapmaz. Senin suçun yok çünkü.

Ben de flört ve göz çapkınlığını görmezdengelebilirim.
Öyle komplekslerim yoktur. Saldırganlaşmam.
Lakin vazgeçilen biri olmak istemem.
O yüzden Rekabetten kaçmam. Korkmam.
Ben burdayım. Başka erkeklerden ve yenilmekten korkmuyorum ve seni herkesten daha fazla isteyen kişi olduğumu göstermek istiyorum. Derim.
Beni ölçüp tartsın isterim. Başka erkekler ona daha cazip geliyorsa zaten yapacak bir şey yok. Ne yaparsan yap olmuyorsa zorlamak da anlamsız.

Önemli olan o kadın için kalıp cesurca, korkusuzca savaşmaktır.
Erkeğe düşen budur.
Şiddet uygulayarak, korkutarak kendini sevdiremezsin. O kadının sana ait olmasını sağlayamazsın.
Ruhen ve bedenen o kadın senin yanında olmadıktan sonra ne anlamı var.

insanlara özgürlük tanımak lazım.
her şeyi yapabilme özgürlüğü olduğunu ve zarar görmeyeceğini bildiği halde sizi tercih ediyor ve sizi kaybetmeyi göze alamıyorsa ne ala.
Tersi durumda da iki medeni insan gibi ayrılmak düşer zaten...

Bence doğrusu budur.