bugün

biontech aşısının yan etkileri

üzerine daha fazla ve detaylı bilimsel araştırma yapılması gereken bir konu.
Ben 2 sinovac 1 biontech vuruldum, biontechi 4 kasımda olmuştum.
Bir daha aşı olmayı düşünmüyordum aslında ama vakalar feci artmış durumda. önümüzdeki hafta ya da daha sonraki hafta son bir kez daha olmayı düşünüyorum.
Biontech aşılanan yerimin 1-2 gün hafif ağrıması dışında bende hiçbir yan etki yapmadı, sinovac vurulduğum gün ise şiddetli olmasa da ishal olmuştum.
Son aşıyı biontech mi olmalıyım sinovac mı kararsızlığı yaşıyorum. Koruyuculuğunun yüksekliği ve bulaştırıcılığı azaltması itibariyle biontech tercihim daha bir ağır basıyor gibi.
Bir daha da beni camdan atsalar olmam, bozulmaması için içine konan ağır metalleri vücuduma almak istemiyorum. Çocukken aşı olmadın mı diye soracak olursan onları 1-2 kez olup kurtuluyor, ömür boyu korunuyoruz.
Coronavirüs, son pikini yapmış durumdadır ve ondan sonra giderek azalışa geçecektir.
insanlık tarihinin en ölümcül küresel salgını olan ve insanın tamamen çaresiz olduğu bir döneme rastgelen ispanyol gribi pandemisi 1918 başı-1920 sonu itibarıyla 3 yıl dünyayı etki altına almış ve dünyadaki yaklaşık üç kişiden birini hasta etmiştir.
Covid de 2023 ile birlikte hayatımızdan çıkacak..