bugün

yurtdışında yaşamanın dezavantajları

extra eu vatandaşı iseniz ilk birkaç ay çok zor geçecektir. misal, ev arkadaşlarım var, ikisi fransız biri belçikalı. kendi ülkelerinde kullandıkları sim kartı, sağlık sigortasını, banka kartlarını vs burada rahatlıkla kullanabiliyorlar. vizeye, oturum iznine başvurmak gibi bir dertleri zaten yok. ama bizim için öyle değil işte. bize hayat daha zor. şu yukarıda anlattığım şeyleri halletmem 1 ayımı aldı. 1 hafta sosyal güvenlik numarası bekledim. bir hesap açmak için 7-8 tane banka gezdim, oturum izni yoksa açamıyorsun. en sonunda bir yerel banka tamam hallederiz dedi. 1 hafta sonra geldi. banka hesabı için aidat ödenir mi? senede 20 eur ödeyeceğim. kredi kartı falan değil bak, bildiğin bir tane iban sahibi olmanın bedeli bu. yabancı olduğun için. bir evi 4 kişi paylaşıyoruz, herkesin ayrı bir odası var. bir oda kirası 525 eur, evin kendisi değil. ev de öyle ahım şahım bir konumda da değil. tabii, ben halimden memnunum. bunlar da bir çeşit hayat tecrübesi oluyor. kendimi geliştirmeme imkan veriyor. her gün bir sürü şey öğreniyorum. ha, gurbetçiler gibi "telefonunu göstert" moduna girmeyeceğim. maddi ve hatta daha başka birçok açıdan burası daha tatmin edici. tabii ki burada maaş aldığın zaman alım gücün türkiye'ye oranla çok daha üstün. bu açık. ama yurt dışına yerleşmek, orada bir düzen kurmak falan da herkesin harcı değil, göründüğü kadar kolay da değil. turistik olarak gidip 3-5 gün kalmaktan çok farklı. orada doğup büyüyenler için durum farklı ama 30 yaşında böyle bir geçişi yapmak gerçekten challenging. neyse, 4 ay oldu. bakalım. geçmişte ingiltere'ye gitmiştim, 1 ay sonra geri dönmüştüm. 6 aylık bir romanya tecrübem oldu. 2 ay graz'ı deneyimledim. 2 aydır da italya'dayım. bakalım artık.