bugün

dindar bilim adamı olamaz

Günümüz çağında medyada gösterilen cringe haberleri gördüğünüz kadar biliyorsunuz. Belki buz dağının görünmeyen tarafını görmek istemiyorsunuz. elbette bu bahsettiğiniz düşünce yapısını beğendiğimiz pek söylenemez ama birkaç araştırma ile muazzam dindar ve bi o kadarda bilim insanı olan kişilere rastlayabiliriz.

(bkz: ibn-i sina)

Alıntı

Şöyle yazar;

ibn-i Sînâ, ilk önce 10 yaşında Kur'an'ı ezberledi. ibn-i Sînâ, islam'ın Altın Çağı olarak bilinen ve Yunanca, Farsça ve Hintçeden eserlerin çevirilerinin yapılıp yoğun bir şekilde incelendiği dönemde önemli çalışmalar ve yapıtlar gerçekleştirdi.
Horasan ve Orta Asya'daki Samani Hanedanı ve Batı iran ile Irak topraklarındaki Büveyhiler bilimsel ve kültürel ilerlemeye çok uygun bir ortam hazırlamışlardı. Bu ortamda Kur'an ve hadis çalışmaları çok ilerlemişti

ve akabinde şöyle devam eder;

Babası Abdullah, Samani imparatorluğu'nun önemli şehri Belh'ten gelen saygın bir bilim adamıydı. islam'ın Altın Çağı'nın en önemli hekimlerinden,astronomlarından düşünürlerinden ve yazarlarında biri olarak kabul edilen Fars polimat ve polimerik erken tıbbın babası.

200 kitap ve 450 üzerinde makale ve daha niceleri...