bugün

öğretmenliğin kutsal meslek sanılması

kutsal meslektir. insanların gelişiminde (bilgi birikiminin artması, farklı görüş açıları edinme, kişiliğin gelişmesi gibi) en önemli faktörlerin başında gelir aile ile birlikte. çalıştığınız yerde ya da alelade tanıştığınız bir kişiye durup bir şöyle ya bu adam nasıl çok daha iyi yerlerde okumamış ki? ya da neden bu kadar zeki olmasına rağmen temel mühendislik problemlerini modelleyemiyor diyorsanız biliniz ki o arkadaş çok kötü bir öğretmene/öğretim görevlisine denk gelmiştir. başka bir açıklaması yok. ilkokul ve lisede iken(ikisi de devlet, lise fen lisesi idi) şükür ki çok iyi eğitmenlere denk geldim. bu sayede hayatım şekillendi ve neredeyse hiç ekstra çalışmaya gerek kalmadan, test çözmeden, deli gibi ders çalışmadan(neredeyse hiç) öss say ilk 10 bine girmiştim. çünkü adamlar/kadınlar anlatıyordu hocam, bildiğin matematiğin fiziğin temelini, amacını anlatıyordu; sebeplerini ve sonuçlarını irdeliyordu. kafamıza derste kazıyordu o konuyu. öğretmenlik kutsaldır ama işinin ehli öğretmen daha kutsaldır, tapınalısıdır.