bugün

teknoloji refahın temel unsuru mudur

teknoloji refahın temel unsuru yada aracı diyebiliriz . günümüzde bir ülkenin refaha ulaşması yada ekonomik kalkınması için diyelim tüketen bir toplumdan cok üretimin daha fazla olduğu yani ithalatın daha fazla olduğu bir toplum olması gerekiyor . yani amaç üretmek üretim . bunun için ise toplumların yada küresel ülkelerin ve toplulukların üretim için maddi doğal kaynak(enerji ,doğal gaz,petrol ,madenler sebze ve meyve ) acısından zengin olması ve bu doğal kaynaklarını üretime dönüştürebilecek bir teknolojik seviyede olması gerekiyor . eski dünya düzenindeki fetih ve sömürgecilik (kısmen devam etsede) yerini suan internet ve bilgisayarların icadı ile tamamen teknolojiye bırakmış durumda çünkü teknolojinin getirmiş olduğu erişebilirlik ve yapılabilirlik ( örneğin doğal gaz tespit ve çıkarılması için üretilen bir makina ) daha kısa sürede daha çok doğalgaz üretimine sebep olacak yada gelişmiş uydu teknolojisi ile yeri tespit edilen maden yada tarihi eser belkide ekonomik kalkınmayı yada turizmi canlandıracak .

sonuç olarak ; teknoloji refah için çok önemli bir araç olsada yetmeyecektir . refah için herşeyden önce teknolojiyi kullanabilmek için eğitim , girişimcilik ve en önemlisi temel ahlaki değerlerin yerine getirilmesi ( hırsızlık ,rüşvet , adam kayırma , kadercilik ve terörün yani kafaların temizlenmesi ) şart .