bugün

enelhakki

her insan kendine göre über-süper insandır, önemli olan dünya denen bilinmezliğin içinde
ben neyim. başkaları için ben neyim?

lafı laikliğe getirdi, tamam oradan devam edelim o zaman.
evet önümüzde laikliği uygulamış-veya uygulamaya çalışmış- bir batı var. madem örnek alacağız
kopya çekeceğiz batıdan o zaman doğru-dürüst yapalım şu işi.

örnek aldığımız batı'da milletvekilleri yemin ederken incil'e el basar.
evlilik törenleri kilisede olur, nikahları papazlar kıyar. her okulun, işyerinin kendine ait
ibadethanesi kilisesi var.

yukarıda verdiğim örnekler bilerek verilmiş örnekler. ve daha birçok örnek daha var. bunları niye? verdiğime
gelince, bizim ülkemizde uygulanmayan örnekler bunlar. uygulanırsa gerici-yobaz-dinci-islamcı
bir ülke haline döneriz diye korkuluyor.

devlet dinden bağımsız olmalı diyoruz ama dini kendi kontrolu altında tutuyor bizim ülkemizde.
diyanet işleri başkanlığı bile var. ne büyük çelişki! imamlar devlet memuru statusunde hem de.

işte burada islam'ın hristiyanlıktan farkı devreye giriyor. hristiyan çoğunluğu olan bir ülke olsak
inanın daha kolay olur laikliği uygulamak bizim için. ancak laiklik insanları bireyselliğe indirgerken
islam tam aksine toplumsal davranmayı, cemaatleşmeyi önemsediğinden zordur.

yani devlet tekeli altında bulundurduğu dini serbest bırakınca cemaatleşmeler sizin tabirinizle tarikatlaşma
başgösterecektir. böyle bir durum devlet için kontrolu zor olacaktır. ayrıca bu coğrafya insanının dine bağlılığı
ve islam'ın yönetim-idare hususundaki kuralları devreye girince yönetim biçimi 80 yıldır cumhuriyet olan türkiye
için tehlike çanları çalmaya başlayacaktır.

öngörülen senaryo bu. bu yüzden laiklik uygulaması batı ülkelerinden farklı olarak bizim ülkemizde
değişik biçimde uygulanmaktadır. haliyle bu durum daha fazla çelişkiyi bünyesinde barındırmakta ve
uygulandığı sürece zorlukları beraberinde getirecektir. hiçbir zaman da tam olarak laikliği yaşayamayız,
ne yazık ki. çok karamsar olmasın! ama durum bu.

demek istediğim batı'nın geçtiği süreçleri biz yaşamadık toplum olarak kültür olarak inanç olarak.
çünkü islam hristiyanlık'tan ve yahudilikten farklı. batıyı örnek almak bizi tamamen kurtarmaz. hem farklı
inançların aynı coğrafyada yaşamasının tek yolu laiklik de değildir. birbirimizi tanımak ve
en önemlisi sevmek-kabullenmekten geçer yolun başı.