bugün

üniversitelerimizdeki eğitim ve öğretim kalitesi

bir dönemler üniversiteli olmanın ayrıcalığı vardı. Üniversite kazandım dedin mi millet şöyle bir bakar, saygı duyardı.Üniversite öğrencisi bilgisiyle kültürüyle her yerde kendini belli ederdi. Şimdi ise artan üniversite sayısı sebebiyle ne üniversitelinin bir önemi kaldı nede üniversite hocasının. En vasat zekaya sahip insanlar üniversiteli oldu, tercih yapan herkes üniversiteli oluyor. Dolaysıyla bu da üniversitelerde anlatılan branş derslerinin ve sınavlarının daha basitleşmesine sebep oldu. Bir diğer bir konu ise bir anda ortaya çıkan aşırı akademisyen ihtiyacından dolayı önüne gelen herkes üniversite hocası oldu. Oturduğu yerden yüzeysel araştırmalarla Kopyala yapıştır yöntemiyle tezler yazılmaya başlandı. Üniversite hocalarının ders anlatmaktan başka vizyonu misyonu yok, Öğretmenle üniversite hocası aynı durumda aradaki tek fark akademisyenlerin öğretmenin iki katı maaş almaları. Üniversitelerinde kalite olmayan bir ülkenin doktoru, öğretmeni, mühendisi de kalitesiz yetişir. Öğretmenin kaliteli olmadığı yerde kaliteli ilk orta lise eğitim sisteminden bahsetmek mümkün değildir. Öncelikle üniversitedeki eğitim ve öğretime elatmak gerekir diye düşünüyorum.