bugün

dangal

o kadar önemli hususlara değinmiş, göndermelerde bulunmuş ki bu film, sırf bu yüzden aldığı puanı hak etmiyor demek mümkün değildir. örneğin kızlar babalarından yakınırken, 14 yaşına gelip de evlendirilen kızın 'keşke benim de öyle bir babam olsaydı o en azından sizin geleceğinizi düşünüyor' demesi. daha çocuk yaşta kızlarından kurtulur gibi onları evlendiren bu pis zihniyet aynı zamanda mahavir'in kızları güreşe çıkarken 'umarım şortla çıkar bacaklarını görürüz, umarım tişörtü yırtılır memelerini görürüz' diyen zihniyetle aynıdır. aamir khan müslüman olmasına rağmen özellikle 2 defa içki içme sahnesinde yer almış, sanki 'siz bu kadar sapkınken benim içki içmeme laf bile edemezsiniz' demek istemiş gibi yorumladım ben. toplumunun ötesinde bir insan. ayrıca her türlü imkansızlıklara rağmen hayalinin peşinden gitmek vurgulanmış kızlarına tavuk almak için yaptığı pazarlık mesela. spor, sanat gibi alanlara verilmeyen destekten ve bu kademelerde bulunan yöneticilerin kokuşmuşluğundan söz etmiş. güreşçi kızın babasına sadık kalmayınca başarısızlığa uğraması en çok hoşuma giden noktalardan biri. burada sadakat ve geldiğin yeri unutmamak vurgulanmış.

gelelim eleştiri kısmına. öncelikle çok uzun, diğer hint filmleri gibi çok şarkı koymamışlar ama gereksiz tekrar sahneler var. klişe kısımlar bol. mahavir'in kızına güreşte yenilmesi inandırıcı olmamış ya da resmen saçmalık denilebilir. final sahnesi zorlama olmuş ille de durum 5-1 ken bir anda 5-6 olması gerekmiyor. barizlikten dolayı heyecanlı değildi son hareket. mahavir'in kızlarını ve yeğenini düğünde yakaladığı sahnede yeğenine tokat atması yobazlık örneği idi. kızlarına vurmuyorsan yeğenine hiçten vurmaya hakkın yok. vesaire vesaire kısacası şarkısı güzel, aamir khan'ı güzel, verdiği mesajlar güzel olan film.