her solcuyu komunist sanmak

günümüzde sol düşmanı olan neredeyse herkesin düştüğü hata. her solcuyu komünist sanan bu arkadaşlar faşizm nasıl sağın en uç noktasıysa, komünizminde solun en uç, en radikal noktası olduğunun farkında değillerdir. herkesin komünist olamayacağının da farkında değillerdir. komünizm bir ideolojiyle birlikte bir hayat felsefinide beraberinde getirir. bu hayat felsefesinin uygulanabilitesi ise ancak bir ütopyadır. karl marx'ın düştüğü hata da budur kanımca. insanoğlu o kadar romantik değildir. sadece temel ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortam yaratılırsa başka birşey istemeyecek kadar ulvi değildir. insanoğlu arzularına gem vuramaz ve istedikçe ister. bu ayıp birşey de değildir. tamamen insanoğlunun hamurunda olan bir şeydir ve doğaldır. elimden geldiğince sade cümlelerle benim anladığım komünizmi açıklamaya çalıştım. kendi cümlelerimi kullanmak istedim çünkü her sorduğunuzda ezberlediği kitapları özümsemeden sadece ezberindeki kelimeleri aktaran insanlardan olmak istemedim. ufak bir faydam olduysa ne mutlu bana.

(bkz: bana bu kalbin kadar temiz sayfayı ayırdığın için)