bugün

29 kasım 2016 öğrenci yurdunda çıkan yangın

11 tane gencecik insanın ve bir görevlinin yanarak hayatını kaybettiği üzücü olay.

insanlar olayı içeriğinden ötürü başka yönlere çekmişler ama bu güne kadar ne okuduğum "devlet okullarında"(ilkokul-ortaokul-lise-üniversite) ne de üniversite okurken kaldığım "devlet yurdunda" yangın merdivenlerinin açık olduğunu hatırlamıyorum. dışarıdan açık olan bir kapının içeriye ne getireceğini bilemeyiz. dışarıdan açılamaması gerekir zaten ama öğrencilerin kaçması gibi bir ihtimal varsa buna alınacak önlem o kapıları kilitlemek midir? bence değil.

yani bunun ilgili yurdun özel yurt olmasıyla alakası yoktur. ülkemizde genel olarak yangın merdivenleri(en azından benim gördüklerim) bu şekildeler. bazı yerlerde yangın merdiveni yok mesela, şuan çalıştığım ofis böyle mesela. Allah korusun yangın çıksa camdan atlarız.

sadece oturduğum bir apartmanda dışarıdan açılamayan yangın merdivenleri vardı, içeriden kilitli olmayarak gördüğüm. toki konutuydu. ama orada içeriden kaçmasından endişe edilecek öğrencileri yoktu.

ölenlere rahmet yakınlarına sabır diliyorum.