bugün

hamsteri sariya boyayip pikacu diye satmak

güzide ülkemizde gerçeklişmiş olan muhteşem pazarlama manevrasıdır.

hatırlarsınız zamanında bi pikacu fırtınasıdır esip geçiyordu. kendini pikacu sanıp balkondan atlayan çocuklarla doluydu hastanelerin acil servisleri.

ama işte bu dönemde -nerden akıllarına geldiyse artık- işi güçü hinlik olan müteşebbisler yurdun muhtelif yerlerinde bu furyayı iyi kullanmış, gariban çizgi film izleyicisine al takke ver kulah yapmışlardır...basında da çıktı bu

-anneeee bana pikacu aaaaaaal

diyen çocuğunun ısrarını/zırlamasını önleyemeyen ebeveynler civciv sarısı fareciği ilk yıkamaya kadar doğa üstü güçleri olan süper kahramanlar olarak ağırlamşılardır/hürmet göstermişlerdir evlerinde. bundan sonraki aşamada alarko kombinin kedisi giriyor devreye

oluyor bu tür vakalar.

vaktiyle benzer bir duruma ben de şahit oldum;

ankara kızılayda fal çeken tavşanları bilir herkes, taksimde de var aynılarından.
arkadaş sevgilisine hediye almayı düşünmektedir doğum günü için.
yavşak falcılar her geçene "buyrun sevin fal önemli değil" diyerek müşteri avlamaktadırlar, avlananlardan birisi de bizim elemanın manitasıdır. kız tavşan sevmek neticesinde fal manyağı olmuş çıkmıştır.

doğum günü hediyesi olarak tavşan almak aklında değildir bizim arkadaşın hala ta ki satıcının darwin'in, mendel'in, hooke'nin kemiklerini sızlatan ilginç açıklamasına kadar;

-abi ben tavşan alacağım sevgilime ama uğraşması zor yaaa
--neden zor olacak kardeş, şu ufak olanı vereyim işte
-ya çok şirin kerata ama büyüyünce napacaz bunu bi yığın terane abi
--yok kardeş bunlar özel cins. büyümüyor !!! şırıngayla ilaç veriliyor küçükken böyle kalıyorlar
-hadi yaa
--tabiki...

bu diyalog sonrasında çocuk tavşanı alır, sevgili havalara uçar ama sorular vardır kafasında

-hakan büyüyünce napacaz bunu ?
--aşkım bunların cinsi böyle büyümeyeninden aladım ben sana
-aşkım yaaaa !!!

nah büyümeyeninden...

tavşan bir ay sonra serpildi hindi gibi oldu, güler misin ağlar mısın...kessek kesilmez, duygusal bağ oluşmuş çift ile arasında

gittik atatürk orman çiftliğine verdik en sonunda...

vel hasıl pikacu sever arkadaşlar. ünlü bir deyim ile pekiştirmek istiyorum yazımı, herkes dikkat etsin aldığı/alacağı şeylere...

(bkz: anasını boyayıp babasına satmak)