bilge adam salih

1. 199.
    dikkate alınması gereken iki detay var,

1- hiçbirimiz farkında değiliz ancak belki de şu zamana dek onlarca kullanıcı hayatını kaybetti, etmeye de devam edecek ama her yazarla yakından iletişim kurma imkanımız mümkün olmadığından, bu tip durumlara ilişkin bir şeyler yazamıyoruz. kullanıcı adlarına "aramızda" yazısını eklediğimiz, vefatlarını ailelerinden teyit ettiğimiz kullanıcılar olduğu gibi, hiçbir yakınlığımız olmadığı için vefat haberlerini teyit edemediğimiz arkadaşlarımız da oluyor.

bir zamanlar aramızda olan ancak bugünlerde bizlerle birlikte olamayan her yazara allah'tan rahmet diliyorum.

2- alınmaca olmasın ancak moderasyon da demiyorum, tecrübe ettiğim kadarıyla vefat eden arkadaşlarımızın cenazelerine katılan ben olduğum için kendi bilgilerimi doğru bulmayı tercih etmekteyim; eğer ki bir yazarın aramızdan ayrıldığını bizzat ben gelişmeler'den duyurmadıysam, burada yazılan entry'lere, dışarıdan alınan vefat bilgilerine asla inanmayın! bu tip haberler gerçek olabileceği gibi (tecrübelerime göre maksimum yüzde 5), gerçek olmadığı yüzlerce örnek de olmuyor değil.

en sıradan örneği vererek kapanış yapayım; hakan'ı (damdaki deli) kaybettiğimiz hafta 15 gün içerisinde sözlük içinden ve sözlük iletişim bölümünden düzinelerce! kullanıcımız! yaşamlarını yitirdiklerine dair kendi hesapları üzerinden (arkadaş, akraba) rolüne girerek "bizim arkadaşımızın ölümünü de duyurur musunuz acaba" diye bize ulaşıyorlardı. orada gerçek bir kayıp yaşıyoruz, arkadaşımızı kaybettik, ailesiyle konuştuk, memleketine gittik, cenaze törenine katıldık, her şey bu denli acı ve ciddi ama buna rağmen "aniden" 30 kişi birden kendi nickleriyle öldüklerine dair bize mesaj atıyorlar... işte internet böyle bir çöplüktür.

bu ince bir konu. yine de internet denen pislik üzerinde bir şeylerin acısını çok da çekmeyin. ben 100 tane ölüm haberi aldım, sadece 5'i doğru çıktı. keşke onlar da doğru olmasaydı.

mesajlar üzerine iki edit:

1 - "bu tip haberler gerçek olabileceği gibi (tecrübelerime göre maksimum yüzde 5)"

konu ölüm olunca, yüzde 5 önemli bir oran oluyor arkadaşlar. benim anlatmak istediğim "kayıtsız şartsız" yıkılmayın. sonucun düşündüğünüz gibi acı olmama ihtimali -benim tecrübelerime göre- yüzde 95. bu oran, içte her daim bir umut olması için tatmin edici görünüyor.

2- kullanıcı log'larına yalnızca haberi aldığımız gün ve sonrasındaki birkaç gün bakmıştım. sözlükte, özellikle yazar işlemlerinde aktiflik oranım sıfır olduğu için olaydan 1 hafta sonra yazar log'larına hiç göz atmadım.
    79 -9 ... moonlight sonata