bugün

nevruz

evvela #3168538 i güzel bir hediye olarak kabul etmek gerekir.

görüldüğü üzere newroz'un bir çok dilde değişik isimlendirmesi var. eminim ki bu dilleri kullanan halkların da newroz kutlaması değişiklikler gösteriyordur. ben türkiye'de yaşadığım için ve kürtlerin bu bayramı kendi dile ve kültürlerinde kutlamaları bin bir zorlukla karşılaştığı için bu bayrama newroz demeyi tercih ediyorum ve ısrar ediyorum bunda. nasıl ki hrant dink "vurdum ermeni'yi" denilip öldürülünce, "madem ki adamı ermeni olduğu için öldürme haksızlığında bulunuyorsun, bu haksızlığa karşı ben de 'hepimiz ermeniyiz' tepki veriyorum" demiştik ya, bu da aynı hesap. "madem ki sen kürtlerin bu bayramı hakları olduğu üzere kendi dil ve kültürlerinde kutlamasına yüz tane yasak koyup, ırkçı teorilerini kusuyorsun, o zaman ben de ısrarla newroz diyorum bu bayrama" demek gerekiyor.

not: lan arkadaş dua ediyorum da birileri kalkıp mesela ingilizlere " 'yogurt' diye değiştirmezsiniz ve yiyemezsiniz, onun adı 'yoğurt'tur" demiyor. yani aynı mantığın demesi anormal olmazdı da o açıdan. ya işte öyle.
güncel Önemli Başlıklar