bugün

tanrı nın varlığına ve yokluğuna dair deliller

Bu konuyu tartışmadan önce tanrıyı tanımlamamız gerekir. tanımdan sonra varlığı yokluğu tartışılabilir. her şeyi yaratan olarak tanımlarsan inansan da inanmasan da tanrı olmak mecburiyetindedir. çünkü var olan her şey yaratılmak zorundadır. tanrının biçimi bileşenleri muhteviyatı önemsizleşir. ''ben size şah damarınızdan daha yakınım'' ayeti göz önüne alınırsa bireyler tanrı olabilir. evreni beynimizde yaratırız ve o evrenin tanrısı biz oluruz. hayat enerjimiz son bulduğunda o evrende yok olur. yani ortak bir evren ya da kainat ya da evrenler yoktur. şu anda bu yazıyı yazdığım platform da sadece benim beynimdedir. siz okuyanlar ise kendi evreninizde yarattığınız uludağ sözlük platformunda okuyorsunuzdur. o halde farklı kişi evrenleri arasında bağ olabilir mi? ya da aslında siz okumuyorsunuz ben okuduğunuzu yaratıyorum. aslında siz de yoksunuz anlamı çıkar.
tanrı karanlık enerji+karanlık madde olabilir ki bildiğimiz evrenin %96 sı tanrı demek olur. göremediğimiz ve tespit edemediğimize göre klasik tanrı anlayışıyla tanrı olmaya adaydır. Eğer öyleyse tapınılacak bir durumu yoktur formulüze ettiğimiz tanrıyı tespit ederek evrenin sırlarına ulaşmaya yakınlaşırız.

misafirim geldiği için to be continued...