bugün

ulkesinin parasinin deger kaybetmesinden mutlu olan bakan

ulkenin parasinin deger kaybetmesinden kimsenin mutlu olmayacagi varsayimi altinda, ayni haberde bakanin sevindigini degil durumu degerlendirirken olumsuz dusunceye sahip olmadigini gordum ki, bunun nedeninide ulke ekonomisini bilmesinden olarak tanimliyorum. cunku dis ticaret acigimiz 50 milyar dolarlar civarindayken ulke cari acigi 25 milyar dolarlar durumundayken, ve ulke ekonomisi acisindan en onemli iki sorun olan issizlik ve cari acik olarak gorulurken, ytl nin dolar karsisinda deger kaybetmesi ulke ihrac mallarinin maliyetini dusurecek ve dis piyasada rekabet gucunu arttirici etki yapacaktir. ve ulke ici uretimin artmasi sayesinde yeni istihdam alanlari acacaktir. ytlnin deger kaybetmesi sonucu pahalilasan ithal mallarinin alimi azalacak dolayisiyla cari acik kapanma yonune gidilecektir. turkiye ekonomisinin su an icin en buyuk sorunu olarak gorulen iki soruna olumlu etkide bulunacaktir. tabii burada daha bir suru etki vardir. yil sonu enflasyon oranlarinin artmasi gibi, ytl nin %18 deger kaybi sonucu ulke insanin fakirlesmesi gibi. bakan gibi ulke ytl nin deger kaybetmesini olumsuz karsilamiyorum onemli olan bundan sonraki donemde ekonominin dogru yonetilmesidir. *