bugün

kadir mısıroğlu

tarihçi değildir. istanbul üniversitesi hukuk fakültesini yarıda bırakmış, bir araştırmacı (öyle olduğunu umuyorum) yazardır. ilber ortaylı ile karşılaştıranlara da allahtan akıl fikir diliyorum. Bu konuda bana katılanlar entry'i okumayı bitirebilirler. Israrla ilber ortaylı ile Kadir Mısıroğlu' nu karşılaştırma gafletine düşen güruh için başlıyorum;

Olaya matematiksel olarak bakarsak; istanbul üniversitesi hukuk terk kadir mısıroğlu' nun tarih alanında uzman olmak için resmi olarak geçirdiği yıl 0 dır. (sahsi olarak ayırdığı zamanı bilemediğimiz için öğrenim düzeyi üzerinden gidiyoruz.) ilber ortaylının cvsini incelediğimizde 4 yıl lisans- 2 yıl yüksek lisans- 5 yıl doktora- 5 yıl doçentlik ve 9 yıl doçenlikten profluğa geçiş olmak üzere toplamda 25 yılını sadece tarih anabilim dalında uzmanlaşmak için harcadığını görmüş oluyoruz. Bu verilerin yanında bir bilim adamının uzmanlık alanında ne kadar yeterli ve uzman olduğunun en net ispatı o kişinin indekslenmiş, yani o alandaki hakem kişiler tarafından kabul görmüş yayınlarının sayısı olduğu düşünülürse gidilecek ilk durak "google akademik" olacaktır. google akademikte, mısırıoğlu' nu aradığımız zaman 182 sonuç indekslenirken bu sayı ortaylı için 2090' a çıkıyor. Söz konusu rakamlar oranlandığında arada 12 kat fark olduğu görüntülenmekte.