bugün

30 eylül 2013 demokratikleşme paketi açıklaması

SEÇiM SiSTEMi

- Yüzde 10 barajıyla devam edilebilir. Barajı yüzde 5'e çekip, 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemini uygulanabilir. Üçüncü seçenek olarak da ülke barajını tamamen kaldırarak, Dar Bölge Seçim Sistemini getirilebilir. Seçim sisteminde 3 seçeneği tartışıp karar verilecek.

- Siyasi Partiler Kanunu'nu değiştirilerek, devlet yardımı için yüzde 7 olan mevcut oranı yüzde 3'e çekilecek.

- ilçede teşkilatlanma için beldelerde teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırılıyor.

- Tüzüklerde yer almak ve 2 kişiden fazla olmamak kaydıyla partilere eş genel başkanı sistemini uygulama imkanı getiriliyor.

NEFRET SUÇLARI

- Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getiriliyor.

- Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruluyor.

- Nefret suçlarında ceza artırılıyor.

- Belirli suçlar, kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenirse, cezası daha da ağırlaşacak.

YAŞAM TARZI

- Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alınıyor.

- Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin sürelerini uzatılacak.

- Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde hükümet komiseri uygulamasına son veriliyor... Yükümlülükler düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek.

EĞiTiM

- Belirli harflerin kullanılmasını engelleyen ceza maddelerini kaldırılıyor. Klavyelere özgürlük geliyor.

- Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesini mümkün hale getiriliyor.

- Köy isimlerinin değiştirilmesinin önündeki yasal engeli kaldırılıyor.

- Nevşehir Üniversitesinin ismini, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak değiştiriliyor.

- Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kuruluyor.

- "ilkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldırılıyor." 1933'te uygulanmaya başlamıştı.

KILIK KIYAFET

- Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırılıyor.

- Mor Gabriel, diğer adıyla Deyrulumur Manastırı arazisi manastır vakfına iade edilecek.

ÖZEL BiLGiLER

- Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriliyor. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak.

- Yardım toplama konusunda kısıtlamaları kaldırılıyor.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr