bugün

oruç tutan kişinin karşısında yemek yemek

benim icin zerre sorun teskil etmeyen durumdur. isteyen karsimda yemegini yer, isteyen cayini kahvesini icer. kendi tuttugum oruc sadece beni baglar, ben oruc tutuyorum diye adam gizli gizli yemegini yemek zorunda degil ki. gercekten insanimizin mentalitesini anlamiyorum. yurtdisinda yasiyorum yillardir. sabah ise geliyorsun, normal isine basliyorsun. ben orucumu tutuyorum, kendi isime bakiyorum. adamlar ramazani az cok biliyorlar ama 30 gun suresince oruclu oldugumu anlamaz cogu. oruc tutuyorum diye bunu dunya aleme ilan etmeme gerek yok. kendim icin tutuyorum, allah icin tutuyorum. karsimdaki insanin o an yemek yemesini saygisizlik olarak gormuyorum. ibadet gizlidir, gizli kalmalidir. oruc ayrica nefsi terbiye etmek icindir. yemek yiyen de olacak, suyunu icen de olacak. orucunu allah icin tutuyorsan, bunlara hazirlikli olacaksin, bunlari kabulleneceksin. senin oruc tuttugun gun baskalari icin cok siradan bir gun bunu unutmamak gerekir.

yoksa adam yemek yedi diye tutup dovmeler, dik dik bakmalar, kufretmeler. hepimiz kendi isimizle ilgilensek, az daha hosgorulu olsak birbirimize karsi bir tarafimiz eksilmez bence.