bugün

üniversitede boş gezip iş hayatında sıkıntı çekmek

buzdağının görünen yüzüdür.
staj yapanın durumu da pek farklı değildir.öyle kurs belge falan hikaye teorik onlar iş hayatında üzgünüm ama çok da sallanmaz.
eğer proje bazlı staj yapmadıysanız, getir götür angarya işlere bakmaktan asıl işi öğrenemezsiniz. naylon stajdır o. öyle ki hanımefendilerin beyfendilerin keyfi gelecekte siz beleşe gidip(meslek liselerinde okuyanlara angarya işler için bile para veriyorlar üniversiteye yok neyse olmasın) yalvar yakar birşeyler öğrenmeye çalışacaksınız. inanın göründüğü gibi değil hiçbirşey. birşeyler koparmak için çok uğraşıyorsunuz. ki stajı bulmak da mesele. gitmediğiniz şirket aramadığınız yer kalmıyor. bunun haricinde okurken mesleki anlamda kendinizi geliştirebilmeniz zor dostum zor. orya milyon tane staj yazsan ne olur adam işe alırken sana sen ne biliyorsun bana ne vereceksin diye sorar. yoksa sürer sizi satış elemanı, ön muhasebe vs'ye. anahtar kelime ne biliyorsun? ve bildiğini uygulayabiliyor musun yani tecrübedir. o da naylon stajla öğ-re-nil-mez. sıkıntı burdadır. boş gezeni çok çeker, staj yapmış görüneni de çeker. hele de bu dönemde. sıkıntı artık boş gezende de değil. adam yeni mezun aramıyor arkadaşım. ortada milyon tane tecrübeli dururken niye arasın? adamın, tanıdığın yoksa yandı gülüm keten helva. sizce neden bu kadar insan kpss, ales türevi sınavlara giriyor. özel sektörün sizin dirsek çürütttüğünüz yıllara değeceğini mi düşünüyorsunuz. istisnalar kaideyi bozmaz. üç beş adam değil yüzbinlerdir gerçek. insan kaynakları planlaması yok bir kere. böyle uygulamasız, vurdumduymaz, yalaşap işlerle bu ülke daha çok çeker. onu geçtim boş konuşup tepeden bakmakla da çözüm olmaz. laf bunlar laf! e uyanın artık pes!